Veba nedir?

Mikrobik ve çok tehlikeli bir hastalıktır. Fare ve pirelerle insanlara taşınır. Mikrobunun adı, «Pasteurella Pestis» tir. Yersin basili de denir.

Kolay ürer, karanlık ve nemli yerlerde, yıllarca yaşayabilir. Pire dışkısında bir ay, cerahat ve balgamda bir-iki hafta, ölüde haftalarca canlı kalır. Soğuğa da dayanıklıdır. İnsandan insana da bulaşabilir. Solunum yoluyla bulaşma enderdir. Fakat en ağır şekli zatürreeye sebep olur. Kuluçka devri 2-10 gün kadardır. Hastada önce yorgunluk ve dalgınlık başlar.

Ateş çok yükselir. Solunum sıklaşır, nabız zayıflar. Hasta susar, ikinci gün lenfa bezleri şişer. Sonra İltihaplanır, patlayarak dışarı akar. Yüz ve gözler kızarır. Burun, mide, bağırsak ve akciğerlerde kanama olabilir. Akciğer vebasında yüz morarır. 7'nci gününden itibaren hasta komaya girer. İyileşme nadirdir. Ölüm oranı % 25 - 75 arasındadır. Hastalığın bilinen başlıca üç tipi, hıyarcık vebası, akciğer vebası ve septik vebadır.

Tedavisi için hasta tecrit edilir. Bol sulu yiyecekler verilir. İlaç olarak streptomisin, sulfadiazin ve auroomycine kullanılır. Salgınlarda aşı yaptırmak gerekir. Aşının bağışıklık süresi bir yıl kadardır. Ayrıca hastalığı bulaştıran kemirici hayvanlar ve pirelerle müycadele edilmelidir.

Sözlükte "veba" ne demek?

1. Hasta sıçanlardan insana geçen bir mikrobun oluşturduğu bulaşıcı, öldürücübir hastalık.
2. Kimi hayvan hastalıklarına da veba denir.

Cümle içinde kullanımı

Sığır vebası. Domuz vebası.

Veba kelimesinin ingilizcesi

[VEBA] n. Black Death
n. pest, pestilence, plague
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç