VDSL nedir?

Vdsl kavramı İngilizce "Very High-bit-rate Digital Subscriber Line" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Hızlı internet bağlantılarının kullanımı son yıllarda hızla büyüdü. Daha fazla insan ev bilgisayarları satın alarak ve ev ağları oluşturmak üzere, genişbant (yüksek-hız) bağlantıları için talep giderek artmaktadır. Kablo modemler ve Asimetrik Sayısal Abone Hattı (ADSL)  şu anda sektöre hakim konumdadır.

Ancak, çok yüksek bit-rate DSL (VDSL) olarak bilinen başka bir DSL teknolojisi komple ev-iletişim/eğlence paketini sağlayan bir sonraki adım olarak birçok kişi tarafından görülür.

VDSL saniyede (Mbps) başına yaklaşık 52 megabit hıza kadar bant genişliği sağlar. Upload yönünde ise  19.2 kbps-2.3 Mbps arası hızlarda çoğul ortam trafiği geçirebilmektedir.

Vdsl; ADSL'e çok benzeyen, ADSL'den daha yüksek hızları destekleyen bir teknolojidir.

ADSL veya kablolu modem için standart olan 8 ila 10 Mbps maksimum hız ile karşılaştırıldığında  ne kadar önemli olduğu ortadadır.

VDSL daha yaygın hale geldikçe, entegre paketler ile mevcut ayrı hizmetler için ödenen toplam miktarın daha ucuz olacağını bekleyebiliriz.

Genellikle 1000 ve 4500 metre arasındaki kısa mesafelerde yüksek bağlantı hızına ulaşılır. Kısa mesafe, hızlı bağlantı hızı anlamına gelmektedir.

Bu mimari VDSL kullanıcıları tarafından, normal telefon hatları üzerinden kullanılabilirdir ve maksimum bant genişliği erişim sağlayacak.

VDSL, hata düzeltme olmaksızın data aktarımına da izin vermektedir. Bu sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin veren bir data iletişim tekniğidir.

VDSL, telefon hatlarının karakteristikleri halen tam olarak anlaşılamadığı için, araştırma aşamasında bir teknolojidir. En büyük bilinmeyen ise VDSL ‘in güvenli olarak gönderilen paketleri ne kadar uzaklıktaki bir mesafeye taşıyabileceği. Bu sorun ADSL, ISDN ve telefonlaşmada herhangi bir sıkıntı çıkarmazken, VDSL ‘in kullanacağı frekansda sorunlarla karşılaşılmaktadır.

VDSL'in ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 m lik mesafelerden daha öteye erişememektedir.

Optik düğüm bulunduğu yere bağlı olarak, bir VDSL olarak sınıflandırılabilir;

1. FTTN (Fiber To The Node)

2. FTTC (Fiber To The Curb)

3. FTTB (Fiber To The Building)

4. FTTH (Fiber To The Home)

VDSL modem örneği

VDSL

VDSL modem markaları

1. AirTies

2. Zyxel

3. Asus

4. Huawei

VDSL bağlantı türleri

1. VDSL

2. VDSL 2

VDSL VE VDSL 2 genel özellikleri

Adı: VDSL Standart: G.993.1 Maksimum download: 55 Mbps Maksimum Upload: 15 Mbps Bant Genişliği: 12 Mhz

Adı: VDSL 2 Standart: G.993.1 Maksimum download: Değişir Maksimum Upload: Değişir Bant Genişliği: 8.8 MHz, 12 Mhz, 17 Mhz veya 30 Mhz

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç