Vds nedir?

Bilgisayar donanımının gelişmesiyle birlikte artık evlerde bile oldukça güçlü bilgisayarlar bulunmaktadır. Sistem kaynakları bakımından güçlü olan bilgisayarlar farklı amaçlarla kullanılabilmektedirler.

Sunucu sistemleride oldukça geliştiler fakat maliyet bakımından sunucular halen oldukça pahalılar. Bir web sunucusunda normalde 1 site yayımlanması o sitenin performanslı ve sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. İnsanlar basit sayfalar için dahi ciddi sunucu ücretleri ödeyebilmektedir. İşte Vds sistemi buna bir son veriyor. Vds, Virtual Dedicated Server kelimlerinin baş harflerinden oluşuyor.

Türkçe'de Özel Sanal Sunucu anlamına gelen Vds oldukça yararlı bir teknoloji. Vds'lerde kendi başlarına birer sunucu sayılmaktadırlar yalnız bunlar sanal sunuculardır. Bilgisayarların donanım kaynaklarının geliştiklerinden bahsetmiştik. Bu gelişmeler sayesinden ve ortaya çıkan uygulamalar ile birlikte artık bir bilgisayar 2 farklı sunucu olabiliyor buna teknolojide sanallaştırma deniliyor.

Sanallaştırma sayesinde bir sunucu üzerinde farklı sunucularda kurabiliyor fiziksel kaynakları bu sanal sunucularada dağıtarak onlarında sanki bir fiziksel sunucu gibi çalışmasına imkan tanınmaktadır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak 16 Ram, işlemcisi ve harddiski bulunan bir sunucuyu 2gb'lık ram li 7 adet sunucu olarak bölebilir her sunucu için bir cpu çalışma yüzdesi ve kullanabileceği harddisk boyutu belirleyebilirsiniz.

Burada amacımız Vds açıklamak olduğu için sanallaştırma konusunu fazla açıklamayacağız. Sanallaştırma işlemleride donanımsal sanallaştırma ve yazılımsal sanallaştırma olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Vds'ler donanım tabanlı sanallaştırma kısmına girmektedir.

Vds (Virtual Dedicated Server) yararları nelerdir?

1- Sunucu maliyetleri düşer.

2- Bir sunucuda farklı işletim sistemleri kurulu sunucular kullanılabilir.

3- Tümden yedek alma ve yedekten geri dönmek oldukça kolaydır.

4- Sistem kaynakları arttırılarak sunucu sayılarıda artırılabilir.

5- Bir sunucu kendisi için ayrılan sistem kaynaklarından fazlasını kullanamaz.

6- Fiziksel bir sunucu gibi üzerinde her türlü işlem yapılabilir.

7- Fiziksel sunucu gibi yer kaplamazlar.

8- Vds sistemler Vps'lerden ayrı olarak kendisine ayrılan kaynakları direk donanım üzerinden kullanırlar.

9- Vds'ler vps sistemlerine göre daha hızlıdırlar.

10- Bir Vds'e bulaşan virüsten diğer Vds'ler etkilenemez.

11- Sunucuların yönetimi tek bir merkezden yapılabilmektedir.

Vds (Virtual Dedicated Server) için hangi yazılımlar kullanılmaktadır?

Hyper-V

Vmware Esx

Vmware Esxi vb. gibi yazılımlar örnek verilebilir.

Dış Bağlantılar

En çok kullanılan sanallaştırma yazılımı olan Vmware'ın resmi web sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç