VDR nedir?

VDR Voltaja Duyarlı Direnç İngilizce olarak Voltage Dependent Resistor olan Varistör ülkemizde VDR ya da volyaja duyarlı direnç olarakta bilinmektedir. Titanyum oksit ve ve silikon karpit maddesi yüksek basınç ile preslenmesi sonucunda elde edilmektedir.

Varistör, doğrusal olmayan bir direnç özelliği gösteren, voltaj kontrollü bir elektronik devre elemanıdır. Devredeki gerilim dalgalanmalarını söndürmek için kullanılan varistör, ismini“variable resistor” kelime grubundan almıştır.

Varistörler, voltaj yükseldiğinde direnciazaltarak veya voltaj düştüğünde direnci artırarak voltaj dalgalanmalarınısöndürebilmektedir. Varistörler genellikle devreyi geçici aşırı voltajlara karşı korumak (yani gerilim dalgalanmalarını söndürmek), böylece devrenin aşırı voltaj değişimlerinden dolayı zarar görmesini engellemek için kullanılmaktadır.

Varistörün Yapısı

Voltaj duyarlı direnç veya voltaj kontrollü direnç (VDR) olarak da bilinen varistörler, genellikle Çinko Oksit'ten (ZnO) yapılsa da, Silikon Karpit (SiC) veya Titanyum Dioksit(TiO2) gibi maddelerin, disk biçiminde preslenmesiyle elde edilebilir.

Daha sonra bu disklere bağlantı terminalleri eklenir ve dışı plastik ile kaplanarak varistör, devrede kullanılabilir hale gelir. Diskin yapısındaki maddenin kristalleri arasındaki direncin voltajdan etkilenmesi de, varistöre voltaja duyarlı olma özelliği kazandırır.

Ancak varistörler maksimum kabul edilebilir voltajlarına göre üretilip satılmaktadır. Yani bir varistör üzerinden kabul ettiği veya kabul ettiğinden fazla bir gerilim geçtiğinde varistör patlayabilir (kısa devre yapabilir). Bu yüzden varistörlerin üzerindeki plastikte belli kodlar bulunmakta, bu kodlara göre maksimum kabul edebileceği gerilimler kontrol edilerek varistörler kullanılmaktadır.

Varistör tipleri

Birçok varistör tipi olsa da en çok kullanılanları, metal oksit varistör ve silikon karpit varistördür. Metal oksit varistörler, çinko oksit tanelerinden oluşan seramik bir kütleden oluşurken bizmut, kobalt ve manganez de içerebilir. Silikon karpit varistörler de silikon karpit tanecikleri ve kristalleri içermektedir. Bu varistörler yoğun olarak yüksek güç veyüksek voltaj kullanan devrelerde kullanılır.

Varistörlerin kullanıldığı alanlar

Devreleri aşırı gerilimden ve gerilim dalgalanmasından koruyan varistörler birçok aracın ve elektronik cihazın devresinde kullanılır. Varistörün kullanıldığı bazı alanlar:

vdr

• Telekomünikasyon ve diğer iletişim araçları.
• Radyo iletişim ekipmanları.
• Aşırı gerilim koruyucu uzatma güç kablosunda.
• Mikroişlemci koruyucular.
• Elektronik ekipman koruyucular.
• Kablo TV gerilim koruyucular.
• Araç elektronik sistemleri.
• Endüstriyel yüksek enerjili AC sistemle.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç