Vbscript nedir?

Vbscript kavramı İngilizce "Visual Basic Script" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Script; Herhangi bir program dilinde yazılmış uygulama parçalarının tümünün kodlarını içeren kod bütününe script adı verilmektedir. Vbscript; Visual basic dilinde yazılmış uygulama parçalarının tümünün kodlarını içeren kod bütününe verilen isimdir.

Vbscript Javascript diline benzer. Vbscript kodları istemci tarafında çalışır yani Vbscript kodu içeren websitelerinin istemci tarafında çalışması için tarayıcının Vbscript desteği bulunması gerekir. Vbscript kodları html içerisine yazılır yada ayrı bir dosyada tutularak html sayfaya include edilir.

Vbscript, Visual Basic örnek alınarak Microsoft tarafından geliştirilen Active Scripting diildir. Vbscript Microsoft ortamlarında kullanım için hızlı bir yorumlayıcıya sahip "hafif" bir dil olarak tasarlanmıştır.VBScript çalıştığı ortam içerisindeki unsurlara erişmek için "Component Object Model" ini kullanır; Örneğin, FileSystemObject (FSO) dosyalarını oluşturmak, okuma, güncelleme ve silme için kullanılır.

Stabil çalışan versiyonu "5.8" dir. VBScript Windows 9'dan bu yana gelen Microsoft Windows'un her masaüstü sürümünde varsayılan olarak gelmektedir.VBScript komut dosyası, Microsoft Windows ile birlikte gelen Windows Script Host (WSH), Internet Explorer (IE) ve Internet Information Services (IIS) gibi birkaç tane olan, bir ana bilgisayar ortamı içerisinde yürütülmelidir.

Ayrıca, VBScript barındırma ortamı gibi Microsoft Script Kontrolü (msscript.ocx) gibi teknolojiler sayesinde, diğer programlarada gömülebilir. VBScript Visual Basic programlama dilinden etkilenmiştir ve Windows PowerShell dilini etkilemiştir. VBScript öğrenmek kolaydır, Microsoft'a telif ödemek gerekmez.

Vbscript kim tarafından ne zaman geliştirilmiştir?

Vbscript Microsoft tarafından 1996 yılında geliştirilmiştir.

Başlıca uygulamaları

1. Windows Script Host,

2. Active Server Pages

Vbscript dosya uzantıları

.vbs, .vbe, .wsf, .wsc (.hta, .htm, .html, .asp)

Geçmişi

VBScript 1996 yılında Microsoft Windows tarafından başlatılarak Script Teknolojileri'nin bir parçası olarak başlamıştır. Bu teknoloji ilk olarak web geliştiricilerini hedef almıştır. Sadece iki yıllık bir süre boyunca, VBScript gelişmiş ve zaman içinde ilk 1980'lerin başında geliştirilen toplu dilinin daha güçlü bir otomasyon aracı arayan Windows sistem yöneticileri tarafından desteklenmiştir. 5.0 sürümünde, VBScript işlevleri düzenli ifadeler de dahil olmak üzere yeni özellikler ile artmıştır. Son olarak, 1 Ağustos 1996 tarihinde, Internet Explorer VBScript özellikleri ile yapılmıştır.

Kullanımı

1. Birincisi, yaygın Microsoft ortamında sistem yöneticileri arasında kullanılır. Bu durum, Windows PowerShell tanıtımı ve kullanımının artması ile değişebilir.

2. İkincisi, VBScript  bir test otomasyonu aracı için komut dosyası dilidir.

3. Unutulmaması gereken bir üçüncü alan endüstriyel operatör arayüzleri ve insan-makine arayüzü gibi bazı gömülü uygulamalar için dahili betik dili olarak VBScript benimsenmesidir.

4. VBScript, Outlook 97 makro dili olarak VBA yerine kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç