Vav nedir?

Kuran-ı Kerim'de de geçen vav harfi, Ebced hesabına göre Arap alfabesi'nin altıncı harfi olup modern Arap alfabesinin yirmiyedinci harfidir. Cümle içinte tek başına kullanıldığında ve bağlacı görevi görür.

Alfabenin yazılışı en zor harfidir aynı zamanda, bundan dolayı vav çekmek hattatlarca bir maharet sembolü olmuştur, güzel çizileninde mükemmel bir estetik olduğu söylenir. Vav harfinin ebced hesabındaki karşılığı 6 dır, Allah'ın da ebced karşılığı 66 dır.

Hattatlar iki tane vav harfini birbirine karşılıklı olarak çizdiklerinde (müsenna vav) bir nevi simgesel olarak allah yazmış olurlar. Vav harfi, vahidiyet, vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle Allah’ın birliğini ifade eder.

Vav hangi manalara gelmektedir?

Vav harfinin en önemli anlamı, insanın anne karnındaki duruşunu temsil ediyor, ana rahmindeki bebek anlamında. Diğer bir özelliği ise, vav harfi yemin anlamında, sana yöneldim, sana güvendim anlamındadır. Vav harfini taşıyanların bu yemini ettiğini göstermekte. Vav harfinin anlamı oldukça derin, Arapça'da vav harfi tüm evreni, kainatı yaratanın tek, yaratılanların ise çok olduğunu simgelemektedir.

Vav harfini taşıyanların, sonsuz neşe ve huzur bulacaklarına, iç sıkıntılarından ve rahatsızlıklarından kurtulacaklarına inanılır. Gücü temsil eden vav harfini taşıyanların, dokundukları her işte bolluk bereket bulacaklarına inanılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç