Vat number nedir?

Vat, value added tax'in kısaltmasıdır. Yani Türk vergi sitemindeki kdv'ye karşılık gelmektedir. Avrupa birliği vergi mevzuatı kurallarına göre her ülkenin bir kdv kimlik numarası bulunmaktdır. Avrupa birliği üyesi olmayan Türkiye'nin kdv kimlik numarası TR dir.

Vat nasıl geri alınır?

Öncelikle bu konu ile ilgili bilgi sahibi değilseniz, varsa şirketinizin muhasebe uzmanlarından ya da profesyonel bir aracı kurumdan destek almanız önerilir. Avrupa merkezli ortağı tarafından gönderilen evrakların doldurulmasının ardından kayıt işlemi gerçekleşir. Gerekli evraklar iletildikten sonra, firmanız adına kdv konusundaki aracı firma sizin adınıza tüm işlemleri takip etmeye hak kazanır.Orijinal faturalar kdv iadesini takip edecek olan firmaya iletilir.

Faturaların vat - kdv iadesi için uygunlukları ön kontrolden geçtikten sonra, ilgili ülke için gerekli evraklar hazırlanır. Ardından tüm bu evraklar ilgili ülkelerin, yetkili vergi makamlarına gönderilir. İlgili vergi makamları işlemleri bitirdikten sonra faturaları geri iade eder ve iade tutarını başvuruda bulunan firmaya geri öder. Ve son olarak da tahsil edilen tutar firmanıza havale edilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç