Varis nedir?

Bir damar hastalığıdır. Toplardamarlarda görülür. Bacak toplardamarlarında kan kalpten en uzak noktadadır. Bu kesimde damarlar ancak kasların açılıp kapanması ile çalışır.

Yukarı itilen kanın bu sırada geriye kaçmaması için damarların gidiş doğrultusuna açılan kapakları vardır. Zamanla damarın ve kasların esnek dokusu değişir. Kapaklar da kapanmaz olur. Gebelik, karındaki urlar, karında su toplanması ve fazla oturmakla, fazla ayakta kalmak, varise zemin hazırlar. Bu sebeplerden kanın duraklaması bacak ve ayaklarda şişlikler yaratır.

Çevredeki dokular gereken oksijeni alamadıklarından egzama gibi geçmeyen yaralar açılabilir. Çok incelen damarların patlaması, kanamalara dahi sebep olabilir. Varis düğümleri bacak üzerinden görülebilir. En çok İhtiyarlarda, düztabanlarda, fazla ayakta kalmayı gerektiren meslek sahiplerinde görülür.

Hastalığın tedavisi için fazla ayakta durmamak, varis çoraplarından yararlanmak mümkündür. Bazı vakalarda ameliyata da baş vurulabilir. Soğuk‘ve sıcak uygulama, masaj da yararlıdır. Bu terim aynı zamanda atardamar ve lenfatik damarlardaki benzer anormallikler için de kullanılır. Variköz venler sıklıkla bacaklarda olmakla beraber, çeşitli bölgelerde de meydana gelir.

Makat civarındaki variköz venler hemoroid (basur) meydana getirebilir. Testislerde (Scrotum) meydana gelen Varizlere varikosel denir. Özofagus (yemek borusu) ve mesane venlerinde de Variz görülebilir. hemoroid ve özofagus Varizi karaciğer portal venindeki basınç artışı sonucunda meydana gelir.

Varis nerede görülür?

Varizler en sık bacaklarda görülür.

Varis ne sıklıkta görülür?

Erişkinbir  toplumda görülme sıklığı %10-17 civarlarındadır. Kadınlarda erkeklere göre iki kat fazladır.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla variz görülmesinin sebebi nedir?

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla variz görülmesinin sebebi hamilelikte venlerdeki kan göllenmesinin etkisidir.

Varislerin gelişmesinde rol oynayan en önemli faktör nedir?

Varizlerin gelişmesinde en önemli faktör irsi olarak ven duvarları ve kapakçıklarının zayıf olmasıdır. Ven kapakçıkları iyi çalışmadığı zaman kan yüzey venlerde toplanır, genişleme ve kıvrılmalara yol açar. Diğer muhtemel sebepler arasında bacakları uygun olmayan bir biçimde sıkan uzun botlar sayılabilir. (Bacağın alt kısmını boylu boyunca sıkan botlar Variz yapmazlar). Büyümüş lenf düğümleri ve kalça tömürleri de Varize sebep olabilir. Hamilelik esnasında Varizlerin artmasında hormonal faaliyetlerdeki anormalliğin de rolü düşünülebilir.

Varislerin özellikleri

1.Varisler nadiren belirti verirler.

2. İlerleyicidir, ayakta durmakla şikayetler artar.

3. Sıklıkla ağırlık hissi, ağrı, kramp veya günün sonunda ayaklarda şişme gibi hemen hepsi bacakların yukarı kaldırılmasıyla geçen şikayetlere sebep olurlar.

4. Daha ileri vakalarda; uzun süren venöz yetmezlik, ciltte kararma, cilt, cilt-altı iltihabı gibi venöz staz belirtilerine yol açar.

5. Topuk çevresinde iyileşmeyen yaralar, kan damarlarında pıhtılar olabilir.

6. Venler nadiren yırtılarak, çevre dokuları kanayabilir.

7. Bütün Varizlerde ven duvarları sertleşir.

Varis tedavisi

Bacak Varizleri, elastik bandaj veya çoraplarla desteklenebilir. Şikayet fazla ise, venöz staz belirtilir varsa, yüzey tromboflebit, ani kanama olmuşsa cerrahi olarak Varizler çıkarılır.

Varisi olanlara doktorlardan öneriler

1. Sıcak damarları genişlettiği için aşırı sıcaklar Varizli hastalara iyi gelmez. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.

2. Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

2. Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.

3. Düzenli yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de Varize iyi gelir.

4. Dolaşım bozukluklarına neden olduğu için dar kot pantolon giymeyin.

5. Kilo Varizin artmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. Kilo almamak için Akdeniz tipi beslenme ile hafif bir diyet yapılabilirsiniz. İdeal kilosunu koruyan Variz hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat eder.Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayaklar hafif yüksekte yatmak hastaları rahatlatır.

Varis türleri

Büyük varisler: Deriden bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15mm arasında değişen varislerdir.

Orta boy varisler: Deriden hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişen varislerdir.

Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan, çapları 1-2mm den küçük olan kırmızı-mor renkli varislerdir.

Varis örneği

variz

Sözlükte "varis" ne anlama gelmektedir?

1. Toplardamar genişlemesi.

2. Kendisine kalıt düşen kimse, kalıtçı, mirasçı.

Varis kelimesinin ingilizcesi

n. successor, heir, devisee, heritor, inheritor, inheritress, inheritrix, survivor, varicose vein, varicosis, varicosity, varix

n. arrival, coming

Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç