Varikosel nedir?

Yumurtalık (haya veya testis) ların kanını götüren toplardamarlar şebekesinin genişlemesi.

Damarlar uzamış ve kıvrıntılı hale gelmiştir. Genellikle 15-35 yaşları arasında ve % 98 sol taraftadır. Sağda ise karın veya böbrek kanseri açısından hasta değerlendirilmelidir. Damar duvarları serttir ve küçük miktarda iltihabi hadise yıllar süresince damar duvarında meydana gelir. Genellikle belirti vermez. Nadiren torbada rahatsızlık ve ağrı olur ki, torbaların askıya alınmasıyla rahatsızlık ve ağrı giderilebilir.

Sperm yapımının varikosel ile ilgisi vardır. Varikosellilerde sperm sayısında ve özellikle sperm hareketliliğinde azalma tespit edilmiştir. Varikosel ameliyatından sonra % 80 belirgin düzelme, kısır erkeklerde % 35 çocuk sahibi olabilme oranı tespit edilmiştir. Tedavide, spermatik toplardamarın yüksek bağlanması genellikle uygulanan ameliyat olmasına rağmen, bazıları varikoselin torbadan direkt alınmasını tavsiye etmektedirler.

Nasıl ve neden olur?

Varikosel, genel olarak ergenlik çağlarında ortaya çıkar ve zamanla ilerleyerek hastalık derecesi artar. Genetik yapısı hastalığa uygun olan ve ayakta çok duran erkeklerde, bazen ağrı, bazen testis torbasındaki görüntü bozukluğu, bazen de iki belirtinin birden neden olduğu durumlar sonucu yapılan el ile kontrollerde ortaya çıkar.

Toplardamarların içinde bulunan ve ters kan akışını engellemeye yarayan valf sistemini oluşturan kapakçıkların, damar çapı genişlediği için yetersiz kalması sonucu, testislerin toplardamar çıkışında basınç artışı meydana gelir. Artan basınç nedeniyle, testis dokusu içindeki kan dolaşımı bozularak, sperm üretimi kötü yönde etkilenir.

Belirtileri nelerdir?

Varikosel, yumurtalardan bacağa doğru yayılan ağrının hissedilmesi ve sıcak ortamlarda yumurta torbasında belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile fark edilebilir. Bunun yanında, kısırlık testleri için yapılan tetkikler sırasında uygulanan el muayenesi ile de varikosel saptanması mümkündür.

Hangi tip sorunlara neden olur?

Varikosel, tek başına büyük bir sağlık sorununa neden olmaz. Tedavisinin gerekliliği ise, sperm üretimindeki sıkıntıların kısırlığa neden olma ihtimali ve yayılan ağrının çok rahatsız edici duruma gelmesi hallerinde zorunlu duruma gelmektedir. Ağrı sorunu yaşamayan ve kısırlığın da sorun oluşturmadığı kişilerde, herhangi bir tedavi uygulanması ihtiyacı görülmez.

Tedavisi nasıl yapılır?

Varikosel hastalığına sahip kişiye, kısırlık sorunu için öncelikle mikro cerrahi varikosel ameliyatı önerilir. Buna bağlı olarak, Varikosel tanısı konmuş kimselere, ilk tedavi tercihi olarak ilaç kullanmak önerilmez. Ayrıca, bu kişilere tüp bebek yöntemleri uygulanması da doğru değildir. Doğru tanı konulduktan sonra, hastaya uygulanan mikro cerrahi yöntemi ile tedavisi gerçekleştirilen varikosel hastalarında, spermiyogram parametrelerinde % 80’in üzerinde görülen bir düzelme sağlanır ve bu insanların çoğu, herhangi bir farklı tedavi türüne gerek duymadan çocuk sahibi olabilirler.

Daha önce varikosel ameliyatı yapılmış ancak olumlu sonuç alınamamış olan hastaların büyük bir kısmında, ?nüks varikosel? denilen durum saptansa da, varikosel rahatsızlığının ameliyat sonrasında nüks etmesi mümkün değildir. Uygulanan mikro cerrahi müdehalenin, teknik nedenler kaynaklı olarak yetersiz kaldığı bu vakalarda, mikro cerrahi düzeltme ameliyatı uygulanarak, pek çok hastada olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç