Vana nedir?

Suların akışını durdurmak, serbest bırakmak veya isteğe göre ayarlamak üzere iki yatak arasında düşey yönde hareket eden kapak. Birçok vana çeşitleri mevcuttur. Bunlardan bazıları: Sürgülü vana: Düşey olarak yerleştirilmiş bir disk vasıtasıyla kapanan vana.

Dengeleme vanası: Her defasında eşit hacimde suyu boşaltacak tarzda ayarlanan tahliye vanası. Ayar vanası: Hidroelektrik santrallarda türbinlerin hemen yanına yerleştirilen vana. Savaklara ters yönde çalıştırılır. Su debisini sabit tutmaya yarar. Türbinler aniden durursa koç darbelerini önler. Otomatik vana: Buna kontrol vanası da denir. Elektrik veya hava basınçlı servomotorla donatılmış vanadır.

Boşaltım vanası: Bir havuzdaki fazla suların bir sızma kanalına alınmasını temin eden vanadır. Seyyar vana: Eğik bir tabladan meydana gelir. Her yere taşınabilen, temizlenecek lağıma dahi götürülebilen portatif vanadır.

Temizleme vanası: Çamur birikintilerini temizlemek için kullanılır. Birikintideki suları önce toplar sonra da birden boşaltır.

Sözlükte "vana" ne demek?

1. Boru içindeki bir akışkanın akışını durdurmaya ya da serbest bırakmaya yarayan aygıt, valf.

Vana kelimesinin ingilizcesi

[Vana] adj. vain, empty, idle, futile, fruitless, space, nugatory; ineffectual, useless, pointless, unsuccessful
adj. vain, worthless, futile; without meaning or significance
Köken: Latince

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç