Valf nedir?

Bir boru tesisatındaki akışkanın hareketini kullanma bölümlerinin ihtiyacına göre ayarlamaya yarayan supap ve vanalara valf adı verilmektedir.

Motor mekanizmasındaki pistonların hareket etme enerjisini sağlayan, yakıtı silindire bırakarak yanmasını ve silindir içerisindeki gazın yandıktan sonra dışarı atılmasını sağlayan etkin role sahip kanallar olarak ifade edebiliriz.

Yani yakıtın pistonlara aktarılması,yanması ve ortaya çıkan gazın dışarı atılmasını sağlayan kanallarına valf diyoruz.  Aracımızdaki subablar yakıtın türüne ve durumuna göre sıkıştırma veya buji ateşleme yöntemiyle yakıtı tutuştururlar ve pistonlar çalışmaya başlar. Bu yakıttan meydana gelen gazlar, egzoz subabı tarafından emilir ve pistonun hareketlerine senkronizasyon sağlanmış şekilde gazı dışarı çeker.

valf

Gaz dışarı atılırken bu sırada silindire yakıt aktarılmaya devam eder ve çalışma sürer. Supaplar motor mekanizör arasındaki pistonların hareket etme enerjisini sağlayan yakıtı silindire bırakır daha sonra yakıtın yanmasını ve silindirin içerisindeki gazın yandıktan sonra dışarı atılmasını sağlar. Walf ise gazın dışarı çıkışı için kullanılan kanallardır.

Supaplar yakıtı sıkıştırır önce sonra buji ateşleme yöntemiyle yakıtı tutuştururlar. Valfler buradan sonra devreye girer supap sayısına göre valf yanı valfe kullanılmalıdır 16, 20, 12 valve vb. şeklindeki yazılar aynı zamanda araçta bulunan supap sayısını ifade eder.

Supap sayısı ne kadar fazla ise yakıt tasarrufu o kadar fazladır bir örnek verelim 16 valflık dört silindirli bir aracın içerisinde silindir başına 2 adet ememe supabı 2 adet ise egzoz supabı yer alır supap sayısı arttıkça motordaki hava ve yakıt karışımı daha hızlı yanar ve tahliyesi daha kolay olur. Böylece performans yakıt kullanımına oranla daha fazla olur. Dört silindirli bir otomobile 2 supabı düşer.

Sekiz valfli motorlar on altı valfli motorlara göre daha fazla yakıt harcarlar. 16 Valfe sahip bir motor 4000 devirden sonra asıl gücünü göstermeye başlarlar. 16 Valfli bir aracın hızı 8 valfliye göre daha fazladır Şunu unutmayalım Walf sayısı arttıkça aracın performansı artar yakıt ise en uygun değerde kalır

Basınç denetleme valfları

Bir başka örnek de, kendi biçiminde bir yuvaya oturan ve yuvanın içinde yukarı -aşağı hareket ederek, akış miktarını azaltıp artıran, iğne supaplardır. Bunlar, evlerdeki merkezi ısıtma sistemlerinin radyatör denetimlerinde kullanılırlar.

Akış denetleme valfları

Akan maddeyi bölen ya da yönlendiren tek girişli, birkaç çıkışlı düzeneklerdir. Sistemde, boruların birleşme yerinde, giriş borusundan gelen akışkanı çıkış borularından birine ya da birkaçına yönelten eğimli bir plaka vardır.

Sıvı mantık devrelerine

Bu ad, bilinen mantık kavramından esinlenilerek verilmiştir. Bunların en yalın biçimi, yol değiştirme sistemlerinin doğrudan doğruya akan madde aracılığıyla çalıştığı sıvı mantık devreleri, sıvı gücüyle karıştırılmamalıdır. Sıvı gücüyle çalışan sistemlerde iş yapmak için, basınçlı hava ve hidrolik yağ basıncı sağlayan pompalardan yararlanılır. normal olarak ya kapalı ya da açık duran iki yönlü valflardır.

Bu iki durum arasında, akış hızına ve basınç farkına göre ayarlanabilirler. Bunlara en iyi örnek, bir ağırlık ya da yay aracılığıyla kapalı tutulan ve basınç belirli bir değeri aştığı zaman (sözgelimi buhar kazanlarında ve hidrolik mekanizmalar'da olduğu gibi) açılan güvenlik supaplarıdır.

Sözlükte "valf" ne demek?

1. Vana.

Valf kelimesinin ingilizcesi

n. register, valve
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç