Vajina nedir?

Kadınlarda bulunan dış genital organ olan vajina, vulvadan sonra başlayan, introitus olarak isimlendirilen vajina girişi ile başlayan ve serviks yani rahim ağzı ile sonlanan içi boş silindir şeklinde ve normal halde yaklaşık 7-10 santimetre uzunluğunda, 3 santimetre genişliğinde bir yapıdır.

İçi ruga olarak isimlendirilen düzenisiz deri kıvrimı şeklinde görülmektedir. Vajinanın yapısı ve  vajina şekli kadından kadına farklılık göstermektedir. Vagina  yüksek derecede esneyebilme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini üç katmanından orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki esnasında genişliğini ve uzunluğunu içine duhul olan penisin çapına ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir.

Normal şartlarda vajina duvarları birbirine değer. Vajina vücuttaki bir boşluk değildir. Vajina duvarları mukus zarla kaplıdır. Bu mukus zar, yoğun kaygan bir sıvıyla kaplı ince bir doku tabakasıdır. Vajina iki oda benzeri parça içerir: ön (anterior) vajinal forniks ve arka (posterior) vajinal forniks. Bunlar birlikte yuvarlak bir şekil yaratır. Rahim ağzı hafifçe vajinanın içinde yükselir. Rahim ağzındaki çok küçük bir delik spermin üreme organlarına doğru ilerlemesini sağlar.

Vajina, sıvı salgılayabilen birçok küçük bez içerir. Vajina kendini temizleyen bir organdır ve bu salgılar kayganlık sağlar, vajinayı temizler ve uygun asitliği sağlar. 
Vajinaya doğum sırasında doğum kanalı adı verilir. Vajina bebeği rahimden annenin vücudu dışındaki hayata getiren geçittir. Vajina hayret verici biçimde esnektir ve doğum sırasında normal genişliğinin birkaç katı esneyebilir.

Doğum sırasında rahim ağzı da doğum kanalının bir kısmı sayılır. Doğumun ilk aşaması sırasında, rahim ağzı neredeyse 10 santimetre açılır. Bebek rahimden çıkar ve vajinaya girer. Doğum kanalı bebeğin genişliğine uyum sağlamak için esner. Doğum kanalındaki kaslar bebeği annenin vücudu dışında itmeye yardımcı olur. Bebeğin vücudu da değişir. Başlarında yumuşak bir nokta oluşur, böylece başları bebeğe zarar vermeden dışarı çıkarılabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç