Vadesiz dth nedir?

Vadesiz döviz tevdiat hesabı anlamına gelmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında yerleşik, gerçek ve tüzel kişiler adına hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın bankalarda vadesiz döviz tevdiat hesabı açılabilir. Döviz tevdiat hesapları, T.C. Merkez Bankası’nca alım satım konusu yapılan konvertibl (dönüşebilen) para birimlerinin birbirine çevrimi olarak adlandırılır. Merkez Bankası'nın belirlediği paralar "konvertibl para" olarak adlandırılır ve sadece o para döviz büfelerinde ya da bankalarda değiştirilir.

DTH hesabı vadeli olabiliyor mu?

Bankalarda açılan döviz tevdiat hesapları vadesiz mevduat hesabı olarak açılabildiği gibi vadeli olarak da açılabiliyor. Vadeli döviz tevdiat hesaplarında 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl gibi vadeler seçilebildiği gibi istenilen herhangi bir gün sayısında vadeli hesap açılabiliyor. İstenilen gün sayısında açılan hesaplara kırık vadeli döviz mevduat hesabı deniliyor.

DTH faizleri TL faizlerine göre neden daha düşük?

Döviz cinsinden para birimlerine genellikle TL’den daha düşük faiz veriliyor. Bunun nedeni döviz cinslerinin Türk Lirası’na göre daha güvenli görülmesi. Türk Lirası hesabı ile daha fazla faiz kazanmak mümkün, ancak olası dalgalanmalarda ve dövizin yukarı gidişlerinde döviz bulunduranlar TL’ye göre daha yüksek kazanç elde ediyorlar. Risk iştahının azaldığı ve TL gibi riskli para birimlerine ilginin azaldığı dönemlerde döviz heabı bulundurmak daha mantıklı gibi gözüküyor.

Döviz tevdiat hesabından döviz cinsinden ödeme yapılması

Vadesiz hesaplarda her zaman, vadeli hesaplarda ise vade sonlarında yapılacak ödemelerde döviz tevdiat hesapları sabit kur üzerinden borçlanır. Ödemenin yabancı para ile nakten (efektif verilerek) veya hesaben yapılması halinde döviz tevdiat hesabına karşılık ilgili yabancı paralı hesap alacaklanır. Müşteriye hesap hangi döviz cinsinden açılmış ise yine aynı döviz ile ödeme yapılır. Müşteri banka şubesine döviz hesabından parayı döviz cinsinden çekeceğini bildirdiği zaman, önce müşterinin kimliği kontrol edilir, daha sonra gerekli işlemler yapılır ve müşteriye ödeme gerçekleştirilir.

Döviz tevdiat hesabından Türk Lirası cinsinden ödeme yapılması

Döviz tevdiat hesabından TL olarak ödeme yapılırsa, Döviz tevdiat hesabının borcuna karşılık, efektif veya döviz vaziyeti hesabı alacaklanır. Hesaptan çekilen yabancı paranın TL karşılığı efektif veya döviz alım satım hesabının borcu karşılığında ödenir.

Döviz tevdiat hesabından başka bir döviz cinsinden ödeme yapılması

Döviz tevdiat hesaplarından yapılan döviz ödemeleri esas olarak hangi para biriminde açılmış ise o para birimi ile ödenir. Ancak, zorunlu hallerde, müşterinin isteği üzerine veya bankanın müşterinin iznini alarak, ödeme günündeki banka çapraz kurları kullanılarak başka bir para birimi üzerinden de ödeme yapılabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç