Uyuz nedir?

Bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bulaşması için hastayla çok sıkı temas etmek gerekir. Daha çok temizliğe dikkat etmeyenlerde görülür.

Hastalığa uyuz böceği denen küçük bir böcekcik sebep olur. Kuluçka süresi 7 - 8 gündür. Döllenmiş dişi, derinin kıl diplerinden deri İçine girer. Açtığı tünellerin bir ucunda ufak bir deri kabartısı olur Dişinin yumurtasından 4 - 5 gün sonra sürfeler çıkar. Tüneli delip çevreye yayılırlar. Hastalık geceleri gelen şiddetli kaşıntılarla kendisini belli eder.

En çok eller, parmak araları, parmakların dış, bileklerin iç yüzünde, topuk, erkeklerde penis, kadınlarda memelerde, çocuklarda da kalça ve kasıklarda görülür. Kaşınmadan dolayı mikrop kapması ile başka yaralar da meydana gelebilir. Hastalığın tedavisi için «benzoate de benzyle», arap sabunu, alkol karışımı solüsyonlardan yararlanılır.

İnsanlarda hastalık yapan, parazitin dişisidir, erkeğinden çok büyüktür ve gözle küçük bir nokta gibi görülür. Bunlar derinin boynuzsu tabakasında yerleşirler, günde 1 mm yol açarlar ve bir yumurta yumurtlarlar. Uyuzun kaynağı hasta insanlardır. Her ne kadar attan, koyundan bulaşma olabilirse de hayvanlardan geçen uyuz çeşitleri birkaç günden fazla yaşamamaktadır. Uyuz amili, insandan insana aynı yatakta yatmak ve sıkı temasla geçer. Dolaylı bulaşma çok nadir olur, çünkü uyuz amilleri, insan derisini ancak yatak hararetinde terk ederler.

Uyuz, her yaşta ve her çeşit insanda görülebilir. Bir ev, aile hastalığı olup, eve girince herkesi yakalar. Ev hayatının özellikleri ve bilgisizlik bulaşmayı kolaylaştırır. Uyuz; savaş, açlık, deprem ve diğer sıkıntılı hallerde artar. Uyuzda kuluçka devresinden bahsetmek doğru olmazsa da ilk gelen uyuz amilinin çoğalarak uyuz belirtileri göstermesi için birkaç hafta geçmesi lazımdır. Uyuz amili, deri içinde tünel açarak ilerler. Bu tüneller dışardan bakıldığında zikzaklı çizgiler halinde görülür.

Tünelin içindeki böcek, bilhassa geceleri ve sıcakta hareket eder ve bu sırada müthiş bir kaşıntı uyarır. Kaşınan yerler zedelenir, kanar, iltihaplanır, kabuklanır. Uyuz yetişkinlerde; el parmak arasında, bilekte, dirsek, koltukaltı çukuru ön yüzünde, kuşak yerinin bütün boyunca, kaba etlerde, dizlerde, meme ucunda, erkeklerde kamışın uç kısmında yerleşir. Çocuklarda eliçi, ayak tabanı, kulak ve yüzde de yerleşebilir. Uyuz tedavi edilmezse aylar sonra kendiliğinden iyi olabilir veya müzminleşebilir ki bu durum, bulaşmada çok önemlidir.

Tedavi

Tedavi, bütün aile fertlerine aynı anda uygulanmazsa, başarısız kalır. Tedavide; Wilkinson pomat, Kwell, Scatin gibi ilaçlardan biri kullanılabilir. Şahıs önce keseli bir banyo yapar ve banyoyu müteakip ilacını boynundan tırnağına kadar ovarak sürer ve elbiselerini giyer. 24 saat sonra yıkanmadan aynı şekilde ilacını sürer. 24 saat sonra da iyice yıkanır, ilaç sürünmez ve yeni elbiselerini giyer. Eski elbiseler, yatak takımları ise kaynatılır, ütülenir.

İyileşme olmayan hallerde 7-10 gün sonra tedavi tekrarlanır. Başarılı uygulamaya rağmen 1-2 hafta kaşınma devam edebilir. Uyuz ehil ve vahşi hayvanlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle uyuza tutulan hayvanlarda kıllar dökülür, deride kepeklenme, kabuklanma ve şiddetli kaşıntılar olur. Hasta hayvanlarla temasta bulunan herkese bulaşan bu hastalık, bilhassa seyis ve hayvan bakıcılarında daha çok görülmektedir. Hayvan uyuzu amilleri deri içine girmedikleri için tedavisi kolaydır.

İlk şart hayvandan uzaklaşmaktır. Memleketimizde sık rastlanan bir uyuz çeşiti de arpa uyuzudur. Buğday, arpa, mısır, fasulye gibi hububat tozlarından bulaşır. Deride şiddetli kaşıntı ve döküntüler olur. Belirtiler 3-4 günde şiddetlenip sonra yavaş yavaş iyiliğe döner. Tedavi için sirkeli veya tuzlu suyla yıkanmak kafidir.

Sözlükte "uyuz" ne demek?

1. Uyuzböceğinin, üstderinin altına girerek yaptığı kaşındırıcı, bulaşıcı bir deri sayrılığı; uyuza benzeyen fakat nedeni belli olmayan birçok deri hastalığına verilen ad.
2. Bu sayrılığa tutulmuş olan.
3. Hareketli, canlı olmayan, uyuşuk, pısırık. miskin.

Uyuz kelimesinin ingilizcesi

adj. itchy, mangy, scabious, scabby, slouchy, heartless, inert, languid, slouching, stick in the mud
n. itch, mange, scab, scabies

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç