Uyurgezerlik nedir?

Bir sinir hastalığıdır. Belirtisi, hastanın uykuda dolaşmasıdır. Hasta bu sırada günlük hayatındaki şeyleri tekrarlamış olur.

Bu sırada eşyalara hiç çarpmaz. Fakat evin dışına çıktıkları zaman tehlikeli yerlerde dolaşma ihtimali vardır. Bu sırada konuşanlara da rastlanır. Uyandıkları zaman, yaptıklarım hatırlamazlar. Çok defa gözleri açıktır. Uykuda insanın hareket etmesi, yürümesiyle belirlenen rahatsızlık. Tıpta bir zihin hastalığı belirtisi olarak kabul edilir.

Rüyaların hareket haline dönüşmesine bağlı bir bozukluktur. Umumiyetle çocuklarda ve büluğ çağındaki gençlerde görülür. Derin uyku halinden hafif uyku haline geçerken gördükleri rüyanın tesiri altında kalkıp yürürler. Hafif vak’alarda hastalar sadece konuşurlar ve çeşitli el-kol hareketlerinde bulunurlar. Bununla birlikte kalkıp dolaşabilir. Çok uzun mesafelere gidip gelebilirler. Hatta hasta çatıya, duvara, uçurum kenarlarına kadar gidip gelebilir, bir işle uğraşabilirler.

Uyandıklarında hiçbir şey hatırlamadıklarını söylerler. Bunların gözleri genellikle açık olmasına rağmen kör bakışlıdır. Hisleri dış tepkilere kolay cevap vermez. Bir nöbet sonrasında eve dönüp, tekrar yatağına yatar ve normal uyanma zamanına kadar rahat uyur. Psikiyatristler uyurgezerliğin histerinin bir belirtisi olduğunu savunurlar.

Uyurgezer nöbet esnasında uyandırılacak olursa, korku ile düşebilir. Bu durumda hasta uyandırılmadan sakin emirlerle yatağına götürülmelidir. Yaş ilerledikçe azalır. Hatta kaybolur. Tedavisinde telkin, ikna ve irade kuvvetlendirici eksersizler iyi netice verir. Bu şahısların yanında uykusu hafif bir yakını tedbiren yatırılmalıdır.

Sözlükte "uyurgezerlik" ne demek?

1. Uyurgezer olma durumu.

Uyurgezerlik kelimesinin ingilizcesi

n. somnambulism, sleepwalking, noctambulism, noctambulation

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç