UV filtre nedir?

UV filtre; güneşten gelen ve gözle görülmeyen ultraviyole olarak  adlandırılan mavi ve mor ötesi ışınları süzerek engellemeye yarayan filtre grubudur. UV ışınları filme veya sensöre düştüğünde istenmeyen ışık patlamalarına veya beyaz ayarı dengesizliklerine yol açabilir, kötü olan taraf ise sizin bunu gözünüzle önceden fark edememenizdir.

UV filtrenin temel amacı UV ışınlarını kırmak olsa da, aslında atmosferde bu ışınların çoğu zaten kırılıyor, bu durumda UV filtrenin kullanımının ikinci özelliğinden bahsetmemiz gerekiyor. UV filtre aslında lensin ön elemanlarını korumaya yarar. Yani lensiniz düştüğünde ilk etkilenen eleman olur, yağmur yağdığında silmeniz gereken ilk eleman olur ve bu işlemler lense zarar gelmesini önler.

UV filtrelerin avantajları nelerdir?

Lensi zarar görmekten korur.
Rüzgarla gelen tozları lense yapışmaktan korur.
UV ışınlarını süzer.

UV filtrelerin dezavantajları nelerdir?

Fazladan bir cam kullanmış oluyorsunuz, kaliteyi azaltabilir.
Köşe kararmalarına sebep olabilir.

UV filtre ve digital fotoğraf makinesi

UV ve skylight filtreler asıl olarak filmli fotoğraf makineleri için üretilmişlerdir. Çünkü fotoğraf filmi spektrumdaki tüm dalga boyuna hassastır. Manzara çekiminde ufuk üzerindeki puslu görüntünün nedeni UV ışınlarıdır. Filmli makinelerde UV filtre kullanımı bu puslu görünümü ortadan kaldırır. Ancak dijital fotoğraf makinelerindeki sensör UV ışığa duyarlı değildir. Yani zaten bir UV koruması günümüz dijital makinelerinde mevcut.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç