UTM nedir?

UTM (Unified Threat Management) bütünleşik güvenlik cihazı anlamına gelmektedir. Bilgisayar güvenliği, günümüz bilişim dünyasının en önemli sorunu haline gelmiştir. Virüsler, trojanlar, spamlar, saldırılar hızla artmaktadır. İnternetin yaygınlaşması ile bu zararlı uygulamalar ve ağın dışında başka amaçlarla kullanılması çok yaygınlaşmıştır.

Bu nedenle antivirus Gateway (Ağ geçidinde virüs ve zararlı programları tarama) teknolojisi tüm büyük networkler için zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde bu zararlı uygulamaların verdiği zarar (sistemlerin kapalı olması, şifrelerin ve bilgilerin çalınması, zaman kaybı gibi) Gateway’e verilen paraların kat kat üstündedir. Bütünleşik güvenlik cihazı ilk defa IDC tarafından güvenlik özelliklerini tek bir cihazda birleştiren güvenlik cihazları kategorisini tanımlamak için kullanılmıştır. UTM sağlayıcıları Fortinet, Sonicwall ve Juniper olarak sıralanabilir.

UTM cihazlarının faydaları nelerdir?

UTM cihazları, çoklu tehditlere karşı kapsamlı güvenlik sağlarlar. UTM tümleşik paketinde tipik olarak bir güvenlik duvarı, antivirüs yazılımı, içerik filtreleme ve spam filtreleme özellikleri bulunur. Ek olarak geçidi, saldırı tespit ve engelleme sistemini de tek bir platformda toplar. UTM cihazı, karmaşıklığı indirgeyerek kullanıcıları karışık tehditlerden korumak için tasarlanmıştır. UTM’in temel faydaları kullanım basitliği, hızlı kurulum ve kullanım ayrıca tüm güvenlik uygulamalarının eş zamanlı güncellenebilmesi yetenekleridir.

UTM cihazı neler barındırır?

IDC, bir güvenlik cihazının UTM olarak adlandırılabilmesi için tanımlamalar getirmiştir. Öncelikle bir işletim sistemi ve minimum insan müdahalesi gerektiren bir kurulum süreci olmalıdır. Cihazın ağ güvenlik duvarı, saldırı tespiti ve saldırı engelleme ve anti-virüs ağ geçidi özelliklerinin olması gerekir. Her yeteneğin müşteri tarafından kullanılması gerekmez fakat bu fonksiyonlar cihazın içinde bulunmalıdır. Bir UTM cihazı aynı zamanda bir grup veya kullanıcı için güvenlik ve gizlilik yönetimi gibi diğer özellikleri de barındırabilir.

Bir UTM cihazı kullanmanın avantajları nelerdir?

Cihazlar, güvenlik uzmanları bulunmayan işletmelerin eriştiği uzak konumlarda kullanılır. Bir tak ve kullan cihazı uzaktan kurulup yönetilebilir. Bu yönetim geniş, merkezi yazılım tabanlı güvenlik duvarlarıyla yapılabilir. Bir kutu hata verdiğinde sorun gidermektense yedekli kullanım ile bu sorun aşılabilir. Bu süreç sistemi daha hızlı şekilde çalışır duruma geçirir ve teknik olmayan bir kişi de bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu özellik özellikle teknik elemanları olmayan uzak ofisler için önemlidir. Ayrıca önerilen bu cihazların aşağıdaki ek avantajları bulunmaktadır.

Vpn: Dışarıdan (mesela evden internete bağlanarak) iç ağa şifreli bir network kanalı ile ulaşılabilir.
Im filtering: Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları belli kullanıcılara izin verilebilir veya yasaklanabilir.
P2P filtering: Kullanıcılar arası veri alışverişini sağlayan, trafiği boğan ve zararlı içeriklerin de yayılmasına neden olan P2P uygulamalarını, kişi bazlı kısıtlayabilir veya komple engelleyebilir. 
Traffic shaping: İşle ilgili uygulamalara ağda öncelik verilerek, messenger gibi çok gerekli olmayan uygulamalara düşük bant genişliği ayrılabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç