USB hub nedir?

USB hub (USB göbeği) tek bir USB kapısına birden çok USB araçlarının bağlanmasına izin veren bir araçtır. Standart bir USB göbeği bilgisayar üzerindeki USB kapısına bağlamak için bir USB kablosu ve ön yüzünde belli sayıda USB kapısı içerir.

Piyasada USB çoklayıcı olarak da adlandırılır. USB hub, bir USB portu 4 tane yada daha fazla USB portuna çoğlaltmak için, kullanılır yani USB port çoklayıcı diyebiliriz, hub üzerinde taktılan 4 USB cihazı, hub'den bilgisayara takılan tek bir USB portta çalıştırabilirsiniz. Üzerindeki 2.0 ifadesi ise versiyonunu gösterir. USB 1.1 versiyonu 12 Mbit/saniye hızında çalışır, ilk çıkan versiyonudur. USB 2.0 verisyonu da 480 Mbit/saniye hızında çalışır, yani 1.1 ile 2.0 arasında çok hız farkı vardır.

USB çalışma prensibi

Ana bilgisayarın enerjisi açıldığında öncelikle bağlı olan tüm cihazları kontrol eder ve herbirine bir adres atar. Bu işleme listeleme denmektedir. Ana bilgisayar ayrıca her cihazın hangi tipte veri transfer etmek isteyeceğine bakar.

usb hub

USB erişilebilir bant genişliğini çerçevelere böler ve ana bilgisayar bu çerçeveleri kontrol eder. Çerçeveler 1500 byte içerir ve her milisaniyede bir çerçeve oluşturulur. Çerçeve süresinde, eş frekanslı ve kesme cihazları bant genişliklerini garanti etmek için kendilerine yer alırlar.

USB özellikleri

• Bilgisayar host gibi davranır.

• 127 cihaza kadar bağlantı yapılabilir.

• USB kablosu tek başına 5 metreye kadar gidebilir. Hub ile birlikte ise ana bilgisayardan 30 metre uzağa kadar götürülebilir.

• USB 2.0 standartı ile beraber 480 megabit/sn maksimum veri kapasitesine ulaşılmıştır.

• Enerji kablosu için bilgisayar tarafından 5 volt, 500 miliamper enerji sağlanabilir.

• USB cihazlar istenilen zamanda takılıp çıkarılabilir.

• Birçok USB cihazı, bilgisayar güç tasarruf moduna geçtiğinde uyku durumuna geçebilmektedir.

USB 2.0 ile 3.0 arasındaki fark nedir?

USB 2.0 maksimum 480 Mbit/saniye ile veri transferi yaparken USB 3.0 4800Mbit/saniye veri transferi yapabilmektedir. En temel anlamda aralarındaki bağlantı hızı farkı 10 kat civarındadır. Buda aynı boyuttaki veriyi çok daha çabuk atabilmemizi sağlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç