USB nedir?

Universal Serial Bus (USB) Evrensel seri yolu, bilgisayar ve telekominikasyon endüstrisinde geliştirilmiş, iletişim standartlarında yeni bir bağlantı şeklidir. Amacı, geleneksel seri ve paralel portların yerini almak ve işi evrenselleştirmektir. Bir çok PC ve Mac bilgisayarlar, artık USB’ siz üretilmemektedir. Çevre birimleri de aynı şekilde USB destekli üretilmektedir. USB, bağlandığı alete güç verir. USB, 12 Mbit/s ve 1.5 Mbit/s data transfer hızı sağlar.

USB, pc’ leri birbirine hızlı bağlamak için kullanılmaz, ama, küçük çapta şebeke ortamı kurmak için bazı ürünler çıkarılmıştır.USB, ana bilgisayar ile çevre birimleri arasında güçlü, bilgisayar çalışırken takıp çıkartabileceğiniz, “gerçek plug-and-play” arayüzü sağlar. Tak Çalıştır özelliğinden dolayı birçok cihazın bağlantısında kolaylıkla kullanılmaktadır.

Evrensel seri veriyolu, çevre birimlerinin bilgisayara takıldıkları anda tanınıp otomatik olarak çalışmalarını sağlamaktadır. Yani PnPdir. Bu yolla 127 adet cihazı çalıştırma imkanı bulunmaktadır, ancak eklenen her cihaz USB hızını düşürür. Uygulamada kimse onlarca cihazı bağlamayı denemez. Kullanılacak cihazlar çoksa, cihazlar birbirlerinenbsp; Hub isimli cihaz ile bağlanırlar. Bunlarda kök hub diye adlandırılan ana huba bağlanabilirler. USB, basit bir dört telli bağlantıdan oluşmaktadır. Veri kodlamasına NRZI (Non-return to Zero Inverted) denilir. Şimdiki modern anakartlar da en az 4 adet USB port girişi bulunmaktadır.

usb

USB Hızları: USB 2.0 (En yüksek hız): 480 Mbit/sn (60 MBayt/sn)
USB 1.1 ve 1.0nbsp;: Hız 12 Mbit/sn (1.5 MBayt/sn)

Çalışma voltajı 4.4 ile 5.25 volt arasında olup 100 ma lik bir akım gereksinimi duymaktadır. Tabi ki bu değerler kullanılan elektronik ürünün yapısına göre değişebilir fakat temel karakteristik yukarıda verdiğimiz şekildedir. USB arabirimlerinde kullanılan kabloları iç dirençleri ve boyutları çok önem teşkil etmektedir. Uzun ve iç direnci yüksek yapılı kablolar veri kayıplarına dolayısıyla iletişimde aksamaya yol açabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç