UMTS nedir?

UMTS (Universal Mobile Technology System) 3g (3.jenerasyon) mobil telefon teknolojisinin bir çesididir. 3GSM olarak da adlandırılır. 3G teknolojisiyle GSM'in kombinasyonudur. Taşınabilir bilgisayar ve telefon kullanıcılarına dünyanın herhangi bir yerinden paketler halinde ve saniyede 2 megabit'ten yüksek hızlarla metin, ses, video ve multimedya iletimi gibi servisler sunmaktadır.

Bu sistem çok iyi bir kodlama gerektirir bu nedenle cdma kullanılmaktadır. UMTS tüm multimedya uygulamalarının cep telefonu ile yapılabileceğini gösterir. Şimdiki telefonlar daha doğrusu sistem ile mail bakabiliyoruz resim göndrebiliyoruz nette gezinebiliyoruz ancak bu hız yetmiyor. örneğin videphone gibi işlemler yapılamıyor. UMTS ile kişi sürekli dolaşımdadır. Kullanıcılar gsm sisteminin onlara verdiği yeni imkanlardan dolayı artık konuşmayı bırakmaktadır bunun yerini data almaktadır. konuşma trafiği : 9,6 kbit/s iken e-mail : 10 kbit/s teleshopping : 100 kbit/s videotelephone : ~500 kbit/s ve videokonferans : 1 MBit/s olarak hesaplanmıştır.

Uplink ve Downlink aynı frekans bandındadır ancak farklı zaman dilimindedirler
Bir istasyona çok yüklenildiğinde eskisi gibi blok almayacak istasyon bu durumdan kendisini kurtarmak için kapsadığı alanı küçültecektir. Bu da bir trafiği azaltma örneğidir. istasyona olan uzaklığınız ne kadar fazla ise istasyonun sizinle haberleşmesi için harcayacağı güç daha fazla olacaktır ve bağlantı hızınız buna bağlı olarak etkilenecektir. Makro hücrelerde örneğin 144 kbit/s'lik max hız sağlarken Pico hücreler 2MBit'e kadar hız sağlamaktadır. Telefonlar artık hücreye bağlanmak için broadcast kanalını kullanmayacaktır kodlara bakarak hangi hücreye bağlanması gerektiğini çözecektir.

Kullanılan Teknolojiler

3G'de aynı 1G ve 2G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanılır.

3G teknolojilerine örnek olarak Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS verilebilir. Bunun yanında Kuzey Amerika'da kullanılan CDMA2000 ve Japonya'da Freedom of Mobile Multimedia access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA standardları da bir 3G teknolojisidir.

Sorunlar

3G dünya çapında kullanıcılara ulaştırılsa da bazı konular 3G sağlayıcıları ve kullanıcıları tarafından tartışılmaktadır:

Bazı alanlarda 3G hizmet lisanslarının yüksek giriş ücretleri

Ülkeler arası lisanslama maddelerindeki farklılıklar

Bazı telekomünikasyon şirketlerinin 3G yatırımı yapmalarını zorlaştıran borç durumları

Finansal olarak zor durumdaki operatörlere az devlet desteği verilmesi

3G telefon maliyetleri

Bazı bölgelerdeki kapsama alanı darlığı

Bazı ülkelerdeki yüksek 3G hizmet ücretleri

Elle kullanılan bir cihazdan beklenen yüksek hızda hizmetler

3G telefonların pil ömürleri

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç