ULN2003 nedir?

ULN2003 entegresi, ortak emiterli 7 adet open-kollektörlü darlington bağlı transistorü bulunan bir tampon (buffer) entegresi olarak kullanılır.

7 kanaldan her biri 500 mA’lik akım kapasitesi vardır. Endüktif yükler sürüldüğünde meydana gelebilecek zıt EMK’yı önleyecek diyodlar her bir kanala bağlıdır.

Genellikle role, DC motor, step motor, LED display ve flamanlı lamba sürmeye uygun bir buffer’dır. ULN2003 cihazı yüksek gerilimli ve akımlı Darlington transistör dizisidir. Her biri indüktif yükleri anahtarlamak için, çıkışında ortak katotlu kenetlemeli diyotlar olan, yüksek gerilim çıkışlı  7 npn Darlington transistör çiftinden oluşur.

Tek bir Darlington çiftinin kollektör akımı 500 mA’dir. Daha yüksek akım için Darlington çiftleri paralel bağlanabilir. Röle, matkap, lamba, gösterge (LED ve gaz boşalma), hat sürücülerinde ve terslemeyen mantık kapılarında (buffer) kullanılır.

Aşağıdaki şekilde ULN2003‘ın devresi tek Darlington çifti için gösterilmektedir. Her bir çift 50V, 500mA ile çalışır. Giriş gerilimi 2.7K’lık direnç üzerinden baz akımına çevrilmektedir. Her bir çift için bulunan giriş direnci, doğrudan TTL ya da 5V CMOS cihazları ile çalışmayı da sağlar.

Diğer dirençler, girişten kaynaklanabilecek kaçak miktarını azaltıp bastırmaya yaramaktadır. Röle gibi manyetik yükler sürüleceği için de boşluk diyotları bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç