Ukash nedir?

Ukash ilk olarak İngiliz firma olan smart voucher Ltd. tarafından kurulan 19 hanenli pin koduna sahip kontör kartlarına benzer bir ön ödeme kartıdır.

Ukash kartları dünya çapında kullanılmaktadır. Ukash kartlar genel olarak insanların kullanma amacı kredi kartı kullanmadan güvenli adını soyadını ve bilgilerini vermeden sadece 19 haneli numarasıyla internet sitelerinde rahatlıkla ödeme yapmasını sağlamıştır.

Ilk defa Ingiltere’de kullanima sunulan ukash kartlar, ilerleyen dönemlerde internet üzerinden birçok alanda kullanilacak ve verdigi güvenlik hissiyati nedeniyle sikça tercih edilecek bir sistem olmayi basarmistir. Insanlarin taleplerine cevap verme durumuna göre tercih ettikleri ürünler göz önünde bulunduruldugunda, ukash kartlarin neden bu denli yayginlastigi da ortaya çikmaktadir. Yapilan arastirmalara göre binlerce web sitesinde kullanilmasi mümkün olan bu alisveris araçlari, insanlar için yeterli tatmin düzeyini saglamis bulunmaktadir.

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte en hızlı değişiklikler de internet ağı üzerinde gerçekleşmeye başlamıştır. Gerçek yaşamda gerçekleştirilen satın alma işleri artık internet üzerinden gerçekleşebilmekteydi. İnsanlar oturdukları yerden dışarıya çıkmadan dahi beğenmiş oldukları herhangi bir ürünü veya hizmeti kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Yapılan bu hızlı ve kolay alışveriş işlemlerinin bir sonucu olarak karşımıza ödeme işlemleri çıkmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile internet üzerinden alışveriş ve hizmet satın alabilme imkanı ne kadar tanınmış olsa da ödeme işlemlerinde kişilerin tedirgin kalmasına neden olmuştur. Bunun sebebi genellikle kredi kartı ile ödemelerin gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Kredi kartı tek bir numara sisteminden ve belirli bir limiti olan kart sistemleridir. Bu yüzden insanlar limiti yüksek kartlarını kullanmaktan her zaman çekimser davranmışlardır. İngiltere merkezli oluşan ukash kart, kişilerin ödeme işlemleri sırasında herhangi bir tereddüde maruz kalmadan işlemlerini yapma imkanı sağlamaktadır.

Ukash kart, 19 haneli dijital şifreleme tekniği ile oluşturulmaktadır. Oluşturulan dijital şifreler birbirinden bağımsız kombinasyonlarda ve tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Ayrıca ukash kart sistemleri kişilerin ödeme yapacakları sistemlerde ihtiyaç duyacakları tutarı belirleme imkanı tanıyarak limit aşma durumunu engelleyerek bütçe korumasına yardımcı olmaktadır. Kredi kartından ayıran en büyük özelliği olarak kişiler tek kullanımlık kartlar ile herhangi bir dolandırıcılık şüphesine maruz kalmadan güvenilir bir ödeme işlemi yapmasına yardımcı olmaktadır.

Ukash avantajları nelerdir?

Ukash kart, kullanıcıların kişisel bilgilerini gizli tutarak alışveriş yapılabilen bir sistemdir. Bu özelliği sayesinde sektörün en güvenli online alışveriş sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkan ukash, ürün alımında ödeme yapmanın en kolay yollarından biridir. Ukash kart, üzerinde 19 haneli bir pin numarası bulunduran bir sanal kredi kartıdır ve ödemelerin bu pin numarası ile yapılmasına imkan tanımaktadır. Kullanıcılar 19 haneli pin numarasını kullanarak ödeme alanlarına kredi kartı bilgileri yerine bu pin numarasını girmekte ve bu sayede oldukça güvenli bir ödeme gerçekleşmektedir.

Diğer yandan ukash kart ile dünyaca ünlü alışveriş sitelerinden hızlı ve güvenli bir alışveriş yapmak mümkündür. Çünkü ukash online alışveriş sistemi oldukça geniş kapsamlı bir platform olmaktadır. Genelde tek kullanımlık olan bu kartlar, belirli bir meblağ karşılığında satın alınmakta ve limitlerinin bitmesi ardından kullanıma son verilebilmektedir.

Ukash ile ödeme nasıl yapılır?

Ukash ile ödeme yapmak için kullanıcıların ilk olarak yapması gereken satın alınacak ürünün bulunduğu siteye üye girişi yapmak ve ürünü seçtikten sonra ödeme formuna ulaşmaktır. Bunun ardından ödeme seçenekleri arasında yer alan UKASH seçilmekte ve ekrana gelen alana 19 haneli pin numarası girilmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra ödeme tamamlanmakta ve karşınıza kredi kartı bilgilerini sorgulayan bir ekran gelmemektedir. Yine kimlik bilgilerinizin de sorgulanmadığını belirtmek istiyoruz.

Diğer yandan ukash kart konusunda belirtmemiz gereken başka bir husus ise yapılan alışverişlerin sonrasında kart içerisinde belirli bir miktarda kalan bakiyenin kullanılabileceği olmaktadır. Bu miktar kullanıcılara tahsis edilen yeni pin kodu ile kullanılabilmektedir. Çünkü önceki pin kodu içerisinde kalan miktar yeni pin kodu ile birleştirilmekte ve alışveriş esnasında sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ortaya çıkan bu durum kullanıcıların ukash kart kullanımında hiçbir kaybı olmayacağını açıkça göstermektedir.

Ukash nerelerde kullanılır?

Ukash, Avrupa’nın gelişen teknolojisine ayak uydurmuş bir sanal kredi kartıdır. Birçok şirketle anlaşma sağlayan ukash kart, ödeme seçeneklerine alternatif olarak pazara sürülmüş bir sistemdir. Elektronik bir para kartı olan ukash, online alışveriş sitelerinde, hava yolu şirketlerinde, hediye mağazalarında, oyunlarda ve internet üzerinde yer alan iletişim programlarında rahatlıklar kullanılabilmektedir. Ukash kartın buralarda kullanılması güven açısından hiçbir sorun oluşturmamaktadır. Dileyen herkes belirtmiş olduğumuz yerlerde ukash kartı kolaylıkla kullanabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç