Twitter DM nedir?

Twitter mesajları herkese açık olmakla birlikte, sistem özel mesajlaşma imkanı da sağlamaktadır. Bu mesajlara DM “direct message” (direkt mesaj) adı verilmektedir ve bu mesajlar da 140 karalter ile sınırlıdır.

Bu mesajların püf noktası, DM gönderebilmek için alıcının sizi takip (follow) ediyor olması gerekir. Ancak sizin takip ettiğiniz ama sizi takip etmeyen bir kişi de size DM gönderebilir. İletişime açık olduğunuzu göstermek için, size hitaben yazılan @ mesajlarına cevap vermeK önerilir.

Bir kişiye mesaj göndermek için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi takip ettiğiniz kişinin kişi kartındaki “dişli” iconu (daha fazla kullanıcı eylemi) tıklayarak oradan “Direkt Mesaj Gönder” linkini tıklamak ve mesajı yazıp “Mesaj Gönder” butonunu tıklamak. Diğer yöntem ise Twitter ana sayfasının üst bölümünde yer alan “Mesajlar” iconunu tıklayarak “Yeni Mesaj” butonunu tıklamaktır.

Karşınıza çıkan ekranda “Bir isim gir” kutucuğuna mesaj göndermek istediğiniz kişinin adını yazarak doğrudan mesaj göndermeniz mümkündür. Bir gruba doğrudan mesaj atabilmeniz için ise öncelikle sizi takip eden kullanıcıları bir gruba dahil etmeniz gerekmektedir.

Twitter'da bir hesabın herkesten DM alabilmesi için Ayarlar > Güvenlik Gizlilik > Receive Direct Messages from anyone (Herkesten DM al) özelliğinin seçili olması gerekiyor. Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra 'Değişiklikleri Kaydet' butonuna basmanız yeterli...

Kendiniz ile ilgili yazılan @ mesajlarını görmek için Twitter web sitesinde sağ menüdeki “Home”un hemen altında “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” linkine tıklamanız yeterli. Burada tüm direkt mesajlarınızı okuyabilirsiniz. Bu mesajların üstüne gelerek, size hitaben yazılmış mesajlara cevap da verebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç