TVL nedir?

TVL, TVLine değeri en genel ifadeyle güvenlik kamerasının görüntü çözünürlüğünü ifade eder. Günümüzde 480Tvline değeri altındaki kameralar pek kullanılmamaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikle her geçen gün TVLine değerleri yükselmektedir. Güvenlik kamerası seçimi yapılırken en çok dikkat edilecek husus TVLine değeridir. Tüketicilerin üzerinde durması gereken bir diğer konu ise piyasada bolca bulunan sahte TVLine değerine sahip güvenlik kameralarıdır.

TVL Video cihazının çözünürlük birimidir. 380 TVL orta düzey çözünürlük kabul edilirken; 480 TVL ve üzerindeki değerler iseyüksek çözünürlük olarak kabul edilir.
Kamera çözünürlüğü TVL olarak anılır. Yatay Televizyon satır sayısı anlamına gelir. Her bir TV satırı siyahtan beyaza geçişi temsil eder. TV satır sayısı / taramas sayısı arttıkça çözünürlük doğru orantılı olarak artar, yüksek çözünürlüklü kamera fiyatı doğal olarak daha pahalıdır.

Günümüzde 350 TVL, 380 TVL, 420 TVL, 450 TVL, 480 TVL, 520 TVL, 540 TVL, 550 TVL ve 600 TVL (sadece siyah beyaz kamerada) tv satır taramasına sahip kameralar üretilmektedir.350 ve 380 TVL güvenlik kameraları ilk üretilen modellerde sık kullanılmıştı. Günümüzde en ucuz güvenlik kameraları sınıfındadır. 420 ve 450 TVL güvenlik kameraları günümüzde sivil amaçlar için üretilen ve yaygın olarak en çok kullanılan modellerdir.

En iyi fiyat / performans oranına sahip gruptur. 480 TVL güvenlik kameraları standart grup ile yüksek çözünürlüklü grup arasında uygun fiyat / yüksek çözünürlük hedefini yakalamaya çalışan bir ara sınıftır. Yüksek çözünürlüklü sivil uygulamalar için tercih edilir. 520 TVL ve üzeri satır taramasına sahip güvenlik kameraları en pahalı kameralardır. Yüz tanıma, plaka okuma vb. çok hassas uygulamlar için tercih edilir. VL (TV Lines) bir analog kamera veya monitörlerde yatay çözünürlük gücünün bir özelliğidir. TVL bir video sistemi en önemli çözünürlüklü önlemlerden biridir.

tvl

TVL daha yüksek, daha iyi bir görüntü olacaktır. TVL sahne olan çekimin detaylarını çözme yeteneğini ölçmek için kullanılan "TV hattı" anlamına gelir.  Piksel çeşitli renklerde küçük noktalarla consistituted edilir. genişlemiş zaman noktalar vardır daha net görüntü olacak. İkisi bir görüntü oluşturabilir, ancak görüntü oluşumu prensibi farklıdır. 
ikinci noktalar tarafından oluşturulan ise eski hattı ile oluşturulmuştur.

Türkiye’de hali hazırda bir test laboratuvarı olmadığından dolayı güvenlik firmalarının bazıları düşük değerlerdeki ürünlere yüksek değerliymiş gibi reklam yapıp satmaktadırlar. Müşterilerin bu gibi olumsuz durumlardan kendilerini korumalarının bir yolu alacakları değerdeki güvenlik kameralarının videolarına video paylaşım sitelerinden göz atıp satın aldıkları kameralar ile karşılaştırmalarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç