Tuzla nedir?

Yemek tuzunun elde edildiği yerlerdir. Deniz kıyılarında, tuzlu suyu olan göllerde, tuzlu su kuyu ve akarsularının yanında kurulabilir.

Kilden yapılmış tavlalar halindeki tuzlalarda, sular önce kendiliğinden akarak veya tulumbalarla akıtılarak birinci tavalara doldurulur. Suyun yoğunluğu artarken, demir hidroksit, kalsiyum karbonat ayrılır. Lüzumsuz maddeleri de giderilerek, asıl tuz havuzuna alınır. Buharlaşma ile sonunda, havuzun dibinde yalnız tuz kalır.

Tuz tabakaları değirmende ufalanır. Yıkanıp temizlenir. 200° ısıdan geçirilerek kurutulur. Magnezyum oksidi ile karıştırılıp, paketlenerek «sofra tuzu» diye piyasaya verilir. Kayatuzu üretim alanlarında suyun bulunması gerekmez; bu tuzlalarda kütleler mekanik aygıtlarla parçalanır ve öğütülür. Öbür tuzlalarda ise tuz salamuradan elde edilir. Kaynak tuzlalan ile deniz ve göl tuzlalarında çeşitli buharlaştırma yöntemleriyle oluşturulan salamura havuzlarında, su tuz karışımının suyu giderilir.

Türkiye’deki deniz, göl, kaya ve kaynak tuzlalarının tümü Tekel’e bağlı Tuz Sanayii Müessesesi tarafından işletilir. Bu müesseseye bağlı 10 tuz işletme müdürlüğü, 12 tuzla amirliği ve 31 tuzla memurluğu vardır. On müdürlük Çamaltı, Kaldırım, Yavşan, Tuzluca, Erzincan, Erzurum, Sivas, Siirt, Çankırı tuz işletmeleri ile Kaldırım Rafine Tuz Fabrikası’ndadır. Ama Kaldırım’daki rafine tuz fabrikasında günümüzde üretim yapılmamaktadır.

Bu müdürlüklerden Çamaltı’ndakine bağlı olan Ayvalık Tuzlası deniz, Kaldırım’dakine bağlı Kayacık Tuzlası göl, Çankın’dakine bağlı Sekili ve Tepesidelik ile Tuzluca’dakine bağlı Kağızman tuzlaları kaya, Erzincan’dakine bağlı Kömür, Erzurum’dakine bağlı Ak, Muhlis, Kırmızı ve Tatos ile Siirt’tekine bağlı Cedit ve Çakri tuzlaları da kaynak tuzlalarıdır. 1989’da Türkiye’de gerçekleştirilen 1,7 milyon tondan çok ham tuz üretiminin yaklaşık yüzde 62’si göl, yüzde 30’u deniz, yüzde 5'i kaya ve yüzde 3'ü de kaynak tuzlalarından elde edilmişti.

Sözlükte "tuzla" ne demek?

1. Kıyılarda, tava denilen havuzlara deniz ya da göl suyu akıtıldıktan sonra kurutularak tuz çıkarılan yer, memleha.
2. Davarlara kırda tuz verilen düz, taşlık ve kayalık yerler.
3. Tuzlak.

Tuzla kelimesinin ingilizcesi

[Tuzla] n. salt, Sal
n. saline, saltpan, saltworks, salt marsh, saltern
v. salt

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç