Turp nedir?

Kazık köklü bir bitkidir. Salata olarak yenir. Yenen kısmı, bitkinin besinlerini depo ettiği köküdür.

Uçucu, baharlı bir yağı vardır. Bu bakımdan İştah açıcı sayılır. Kumlu ve gevşek topraklarda, her iklimde yetişir. Çeşitleri çoktur. Sarı çiçekli, kültürü yapılan bir yıllık bitkiler. Birçok çeşitleri kökü veya tohumu için yetiştirilir. Salata olarak yenen bir sebzedir. Bitkinin yenen kısmı da etli olan kazık kökleridir.

Tohumları % 35-50 yağ taşır. Uyarıcı, iştah açıcı, safra söktürücü ve mikropların üremesini önleyici özelliklere sahiptir. Eski tarihlerde salgın hastalıklara karşı önleyici olarak turp verildiği bilinmektedir. Kazık kökleri sebze olarak yenir. Memleketimizde birçok turp çeşiti yetiştirilmektedir.

Karaturp (Raphanus sativus var. niger): Kökleri yumruk büyüklüğünde, üzeri siyahımsı kabuklu, içi beyaz renklidir. Hardal esansı ve C vitamini ihtiva eder. Kökleri salata olarak yenir. İştah açıcı, idrar ve safra söktürücü etkileri vardır.

Kırmızıturp (Raphanus sativus var. radicula): Bu çeşitin kökleri ceviz büyüklüğünde üzeri parlak kırmızı renklidir. Hardal esansı, C vitamini taşır. Salata olarak yenir. Kuvvet verici, iştah açıcı ve balgam söktürücüdür.

Yabaniturp (Raphanus raphanistrum): 20-50 cm boylarında, sarı çiçekli, Anadolu’da yabani olarak yetişen, tüylü ve otsu bir bitkidir. Kökü ve yaprakları hardal esansı taşır. İştah açıcıdır.

Şifaları oldukça bol olan bu bitkinin latince adı raphanus sativus‘tur. Ayrıca beyaz turplara kestane, siyahlara bayır turpu ve küçük kırmızı olanlara ise fındık turpu denir. Yüksek miktarda fosfor içeren bir sebzedir. Ev hanımları genellikle küçük olanları tercih eder. Salata yapımında bu çeşit bolca kullanılır. Ülkemizde de üretimi yapılan bu şifalı bitki, birçok ülkede üretilir.

Ülkemizdeki kültürde genellikle salata şeklinde tüketilmesine rağmen, diğer bazı ülkelerde pişirilerek de tüketilebilir. Çin, Japonya ve Yunanistan gibi birçok ülkede ise çok eski zamanlardan beri faydalarından yararlanılmaktadır. Bol miktarda C vitamini içerir. Demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Turp, kök kısımları tüketilen bir sebze türüdür. Tiroit bezine fayda sağlaması da turp faydaları arasındadır. Antioksidan içerir.

Sivilcelerin kolay bir şekilde yok olmasına yardım eder. Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin tercihi de bu şifalı sebzedir. Diyet listelerine mutlaka eklenmesi gereken bir sebze olan turp, açlık hissi oluştuğunda yenirse tokluk sağlar. Ayrıca kalorisi oldukça düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz. 100 gram turp yaklaşık 16 kalori içerir. Orta boy bir turp neredeyse 9-10 gramdır.

Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları için 2 adet orta boy turp alınır ve kabukları soyularak blendırdan geçirilir. 1 adet limon suyu blendırdan geçirilen turpların üzerine sıkılır ve son olarak 2 tatlı kaşığı bal da karışımın üzerine eklenir. Hazırlanan karışımdan sabahları 1 çay kaşığı kadar yenir.

Sözlükte "turp" ne demek?

1. Turpgillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitki (raphanus sativus).
2. Bu bitkinin etli, yenilen kökü.

Turp kelimesinin ingilizcesi

[Transurethral resection of the prostate] n. radish, red radish
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç