Tumblr nedir?

Tumblr en sade anlamda basit ve kolay kullanılımı olan bir blog servisidir.

Wordpress ve hatta Blogger’dan daha sade ve daha kolay öğrenilebilen, özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan bir blog açma ve yönetme sitesi olarak da tanımlanabilir. Tumblr’de fazla emek harcamaya gerek olmadan resim, video ve yazı paylaşmak oldukça kolaydır, kişiselleştirme açısından ise kullanıcıya olabildiğince esneklik sağlar.

Birçok blog servisi olduğunu biliyorsunuz. Blogger, Wordpress, Blog.com gibi birçok servise nazaran Tumblr çok daha basit bir kullanıma ve sadeliğe sahip. Tumblr.com adresinden ulaşarak, basit bir şekilde üye olabileceğiniz blog servisi, 2007 yılında David Karp tarafından kuruldu. 12 dilde kullanımı mevcut olan Tumblr’ın yalnızca 170 çalışanı olduğu biliniyor.

2012 yılında en çok ziyaret edilen siteler arasında yerini alan Tumblr, 2013 itibariyle mobil kullanıma da açıldı. iOS ve Android kullanıcı cihazlarından kolaylıkla bloglarını güncel tutabiliyor. Tumblr, New York’ ta bulunan bir web geliştirme şirketi olan Davidville ‘in bedava günlük tutma adresidir diyebiliriz. Kendinize yakın bulduğunuz Twitter üzerinden hareket edecek olursak her an her saniye paylaşıma hazır bir site size ait bir günlük olarak tanımlanabilir.

Video,müzik,resim,link,adres paylaşımı yapabilirsiniz,kendinize ait özgün yazıları paylaşabilir ve blogunuzu oluşturabilirsiniz.Tumblr tamamen ücretsiz ve Türkçe dil seçeneğine sahiptir.Yazının başında çok kullanıcısı olmadığından bahsettim tabii ki bu Twitter ile kıyasladığımızda… Kullanıcıların tek şikayeti ise hazır ve ücretsiz temalarının sınırlı sayıda olması.

Sosyal medya platformlarında olduğu gibi aradığınız konuları etiket (hashtag) kullanımı ile sınırlandırabiliyorsunuz ve ilgi alanlarınıza uygun bloglara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ücretli ve ücretsiz olan temaları ile blogunuzu istediğiniz kimliğe büründürebilirsiniz. Mobil uygulamaları için çıkarttığı güncellemeler ile gün geçtikçe çok daha kolay bir kullanım deneyimini sunan Tumblr, günlüğünüzün yerini alma konusunda iddialı.

Tumblr nasıl kullanılır?

Siteyi kullanabilmek için öncelikle üye olunması gerekmektedir. Üyelik aşamasında çok fazla formalite bulunmamakta, ekranda istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra vermiş olduğunuz mail adresine bir aktivasyon maili gelmektedir. Bu maile onay vermeniz durumunda Tumblr dünyasına katılabilirsiniz. Üyelik işleminin gerçekleştirilmesinden sonra geriye kalan bilgileri güncellemek sizin tercihinizdedir. İsterseniz bu bilgileri güncelleyebilir isterseniz o şekilde bırakabilirsiniz.

Tumblr’da kişisel bilgilerinizin yanında resim, video, görseller, chat, yazı ve link eklemesi de yapılabilmektedir. Sitede kendi isteğinize göre düzenleme ve özgün temalar oluşturmak ya da hazır temaları kullanabilme imkanınız bulunmaktadır. Böylece görsellik açısından sıkıntı yaşanmamaktadır. Sitedeki kullanıcı trafiği ve genç kullanıcı potansiyeli oldukça yüksektir. Tumblr’daki kullanıcıların büyük çoğunluğu 18-24 yaş arasındaki blog kullanıcılarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç