TSK nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini dışarıdan gelebilecek olan her türlü tehdide karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet gücüdür. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır. Başkomutanı cumhurbaşkanı'dır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevi

TSK'nin vazifesi, Anayasa ve yasalarla belirlenmiş olup, 21’inci yüzyılda Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni güvenlik sorunlarına ve krizlere uygun şekilde reaksiyon göstermek, belirsizliklere karşı hazır olmak, dış tehdit ve risklere karşı ülkenin güvenliğini sağlayabilmek için;

Caydırıcılık,
Güvenlik / Harekat ortamının şekillendirilmesi,
Savaş dışı harekat,
Barışı destekleme harekatı,
Kriz yönetimi,
Sınırlı güç kullanımı,
Konvansiyonel harp, gibi faaliyetleri icra etmektir.

Kuvvet yapısı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile barış döneminde İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda kara ve deniz kuvvetleri komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma Genel Komutanlığı ile sahil güvenlik komutanlığından meydana gelmektedir.

Genel Kurmay Başkanlığı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yöneten ve yönlendiren Türkiye'deki en üst düzey askeri birimdir. Savaşta başkomutanlık görevini Cumhurbaşkanı adına yerine getirir. Kuvvetlere komuta etmek, savaşa hazırlanmasında personel, haber alma, harekat, yapılanma, eğitim, öğretim ve lojistik hizmet ilkeleri ve programları Genelkurmay Başkanlığı'nın sorumluluklarıdır.

Genel Kurmay Başkanı

Orgeneral Necdet Özel

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç