Tsi nedir?

TSİ (Türkiye saati ile)


TSİ, "Türkiye saati ile" anlamına gelen kısaltmadır. Türkiye saati, normalde UTC+2'dir. İzmit'in doğusundan geçen 30° Doğu boylamı Türkiye saati için esas kabul edilir. Yaz saati uygulamasında ise Doğubayazıt'un üzerinden geçen 45° Doğu boylamı esas alınır ve UTC+3'tür.

TSI (Motor teknolojisi)


TSI (Turbo Supercharger Injection), küçük hacimli motora (1.4 lt gibi) Turbo ve kompresörün eklenmesiyle oluşmuş bir teknoloji. İlk kalkıştan itibaren emrinize hazır bekleyen motorda turbo devreye girene kadar kompresör size eşlik ediyor. Bu sayede turbo motorlu araçların büyük bir kısmında yaşanan “Turbo Boşluğu” kompresörün varlığıyla ortadan kalkmış oluyor.

Küçük Hacim ve Büyük Güç = Ekonomik ve Hızlı

Bugüne kadar özel amaçlı üretimler (Ralli araçları gibi) dışında 1.4 lt hacmindeki bir motordan alınmamış güç elde edilmiş olması bazı otoritelerce tedirginlikle karşılansa da; VW yılların verdiği uzmanlığını burada da sürdürerek, TSI motorlu Golf ve Jetta ile yapılmış 300.000 km test sonuçlarını araçların piyasaya çıktığı dönemde kamuoyuna sunarak yeni teknolojilerine olan güveni teknik sonuçlarla kanıtlamış oldu.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç