Trustrank nedir?

Domain; Domain' in türkçe karşılığı alan adı demektir. Domain, İnternet' e bilgi sunan bir websitenin veya hizmetin adıdır.

TrustRank; Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından yarı-otomatik olarak spam olan web sayfalarını ayırmak için kullanılan bir bağlantı analizi tekniğidir.

Arama motorları yanıltma niyeti ile oluşturulan birçok spam web sayfası bulunmaktadır. Başta ticari nedenlerle için oluşturulan bu sayfalar, arama motorları sonuç sayfalarında daha yüksek sıra elde etmek için çeşitli teknikler kullanırlar.

İnsanlar tarafından spam sayfaların belirlemesi mümkün olmakla birlikte, bu işin elle yapılması çok pahalıya gelmektedir.

Web belgelerinin önemini belirlemek için kullanılan Google'ın PageRank ve benzer yöntemler manipülasyona maruz kalmıştır.

TrustRank algoritması web sayfalarındaki spam ile mücadele için oluşturulmuştur. Pagerank'ın günümüzde etkisini kaybetmesiyle Trustrank dahada önem kazanmıştır.

Pagerank

PageRank, Google‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş olarak 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi indeksleme  sıklığını etkiler.

Çalışma sistemi

TrustRank algoritması temel fikir web üzerinde iki sayfa arasında bir bağlantının aralarında güven anlamına gelmesine dayanmaktadır.

TrustRank ile editörler tarafından birinci derecede güvenilen siteler işaretlenir. Bu sitelere kök site denir ve bu siteden yapılan çıkışlarla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir.

Kök sitelerden fazla sayıda backlinki olan bir siteninde Trustrank değeri o kadar yüksek çıkacaktır.

Trustrank değerini etkileyen faktörler

1. Site yaşı

2. Güncellenme sıklığı

3. İçerik özgünlüğü

4. Yeni tasarım tekniklerinin kullanılıp kullanılmadığı

5. Ziyaretçiye yararlı olup olmadığı

6. Kalite yönergelerine uyup uymadığı

7. Site içi linkleme

8. Başlık taglarının doğru bir düzende kullanılıp kullanılmadığı

9. Kök sitelerden alınana karşılıksız backlinkler

10. Kaliteli sitelerden alınan backlinkler

Trustrank değeri ölçme/sorgulama

Websitenizin trustrank değerini merak ediyorsanız bu için geliştirilmişi online trustrank değeri ölçme hizmeti sunan internet sitelerinden birisini kullanabilirsiniz.

Sitenizin trustrank değerini "http://www.fuub.net/trustrank/" adresinden ölçebilirsiniz.

trustrank

Dış bağlantılar

Pagerank nedir?

Google nedir?

Backlink nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç