Tren nedir?

Demiryollarında bir lokomotifin çektiği katarların tümüne verilen addır. Başlıca iki çeşidi vardır: 1) Yolcu trenleri ve 2) Marşandiz yani yük trenleri.

Treni meydana getiren vagonlar da gördükleri işe göre ad alırlar. «Yataklı vagon» yolcular geceleri yataklarında uyuyabilir. «Vagon restoran» ise, yemek yenen yeridir «Yük vagonu» yük, «frigo-frik vagon» meyve ve sebzeleri bozulmadan taşıyan, «tanker» ler de gaz taşıyan vagonlardır. Ayrıca ekspres trenleri vardır kİ, bunlar da belirli mesafeler arasında, küçük istasyonlarda durmadan işleyerek varılacak yere daha çabuk ulaşırlar.

Ayrıca demiryolları kazalarında yardım götüren trenlere de «imdat treni» adı verilir. Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır. Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak suretiyle arttırılabilmektedir.

Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir. Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bazı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.

Sözlükte "tren" ne demek?

1. Bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi, katar, şimendifer.

Cümle içinde kullanımı

O gece Eskişehir'den son kalkan trenle Ankara'ya dönüyordu.
- R. E. Ünaydın
Sevdiceğim bu trendir, bu tren / Beni sana, seni bana getiren.
- F. Halıcı

Tren kelimesinin ingilizcesi

[tren (m) ] n. block; train; set
n. train
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç