Transfer prohibited nedir?

İngilizce bir kavram olan  Transfer prohibited Türkçe'de "Transfer yasağı" anlamına gelmektedir.

Domain; Domain' in türkçe karşılığı alan adı demektir. Domain, İnternet' e bilgi sunan bir websitenin veya hizmetin adıdır.

Transfer prohibited; Bir domain durum kodudur. Domain transferinin domain sahibi tarafından yapılmasına izin verilmemesi anlamına gelmektedir.

Domainin başka bir firmaya transfer edilmesinin domain firması tarafından izin verilmemesi demektir.

Domain transfer işlemi yapılamaz domain transfer işlemi yanlızca register firması tarafından yapılabilir. Domain transferi yapılacaksa register firmasıyla iletişime geçilmelidir.

ICANN kurallarına göre kayıt tarihinden itibaren 60 günü geçmemiş domainler başka bir firmaya transfer edilemezler.

Transfer prohibited avantajı nedir?

Domain hesabının ele geçirilmesi durumda domainlerin domain sahibinin haberi olmadan başka firmaya transfer edilmesinin önüne geçilmiş olur.

Transfer yasağı nasıl anlaşılır?

Eğer domaininize whois çektiğinizde domain status kısmında "client transfer prohibited" yazısı görüyorsanız domaininizin transfer yasağı bulunmaktadır demektir.

Domain transfer kuralları

1. ICANN kurallarına göre son 60 gün içerisinde yeni kayıt yada transfer yapılmış alan adları transfer edilemez.

2. Transfer işleminin başlatılabilmesi için alan adının kilitli olmaması gerekmektedir.

3. Transfer işleminin yapılabilmesi için alan adınızın kayıt bilgilerindeki yönetici e-posta adresine gönderilecek iletileri mutlaka onaylamanız gerekmektedir. Eğer bu e-posta adresi kullanmadığınız yada erişemediğiniz bir adres ise, transfer talebinde bulunmadan önce, alan adınızın kayıt bilgilerinde gerekli değişikliği yapmalısınız.

4. Eğer alan adınız kilitli(Locked) ise alan adı transferi yapılamaz.Bu işlem için öncelikle alan adı üzerindeki kilidin kaldırılması gerekmektedir. Bunun için şuanki kayıt firmanıza başvurmanız gereklidir.

5. org, biz, info uzantılı alan adlarının transferi için yetki şifresi gerekmektedir. Bu şifreyi şuan ki kayıt firmanızdan isteyebilirsiniz.

Dış bağlantılar

Addperiod nedir?

Pending delete nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç