Tpe nedir?

Termoplastik elastomerler (TPE'ler), plastik ve elastomer özellikleri birarada tutan yüksek mukavemetli ürünlerdir. TPE' nin performans özellikleri, ticari kauçuklara çok benzerlik gösterir. Elastomerik fazı, elastik geri dönüşüm ve yumuşaklık gibi kauçuksu özellikler göstermesini sağlar.

Diğer taraftan, termoplastik faz ise, ekstrüzyon, enjeksiyonla kalıplama, üfleme ile şişirme v.b. gibi klasik plastik işleme yöntemleriyle işlenmesine ve termoplastiklerde kullanılan ekipmanların kullanımına izin verir ve de tümüyle geri dönüştürülebilirler.

TPE'ler, bilindik kauçuklar benzeri performans ve fiziksel özelliklere sahip olmalarının yanısıra,plastikler gibi hızlı ve ekonomik işlenebilirler.

Kolay işlenmelerinin yanında,TPE'lerin kauçuklara kıyasla en önemli avantajlarından biri de kırmalarının ve çapaklarının çok kolay geri kazanılabilmesidir.Diğer bir avantaj da bitmiş üründe kalitenin ve boyutların çok daha kolay kontrol edilebilmesidir.

TPE'ler İnşaat, Otomotiv, Beyaz Eşya, Medikal ve Bakım, Elektrik-Elektronik, Aletler, Tüketim ürünleri gibi birçok sektörde uygulama alanına sahiptir.

TPE ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Polimer Ağacından da görülebileceği gibi TPE yani Termoplastik Elastomerler polimer grubunun 4 ana grubundan biridir.

TPE'ler yapısına göre;
• Termoplastik Vulkanizatlar (TPV)
• Stiren Blok Kopolimerleri (SBS,SEBS)
• Termoplastik Poliolifen (TPO)
• Termoplastik poliüretan (TPU)
• Polieterblokamid
• Kopoliester
çeşitleri bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç