Touchpad nedir?

Taşınılabilir bilgisayarlarda ve bazı modern klavyelerde bulunan, üzerinde parmağınızı gezdirerek ekrandaki mouse işaretçisini hareket ettirmek için kullandığımız haşhaş bir yüzeydir. İlk başta kullanımı zor gibi olsa da, alışılması kolay bir sistemdir. Bazı taşınabilir bilgisayarlar touch pad dışında bir işaretleme düzenleyicisine sahiptir; bunlara da "Irack Point" adı verilir.

Track point'te parmakla oynatılabilen bir kumanda düğmesi vardır. Ekrandaki okun hareketi bu düğmenin yardımıyla sağlanır.

Notebook ve netbook bilgisayarda farenin yerini tutmasını beklediğimiz bu düzenleyici nasıl olmalıdır. Bazı notebooklarda ki aşırı tırtıklı, eli gıdıklayan TouchPad‘lerden uzak durulması gerekir.

TouchPad ayarları ile isterseniz bunu kapatabilirsiniz. Çoğu dizüstü bilgisayar kullanıcısı için güzel bir özellik olsa da, halen bu özelliği benimsemeyen kişilerde var. Grafik, çizim kısacası Mouse ile ince detay çalışmak isteyenler için zor bir kullanımdır, oyun oynamak bile TouchPad ile imkansız hale gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç