Torf nedir?

Torf, nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu bölgelerde, göl yatakları, bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin su dibinde çökerek hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikmesiyle oluşur.

Resmi dilimizde Turba, halk dilimizde Torf ve Avrupa dilinde peat olarak adlandırılan turba (Torf);Bataklık ortamındaki; bitkilerin, kısmen hayvansal artıklarının, bataklık sazlık ve yer altı su düzeyinin üzerinde genellikle "Sphangnum" denilen yosunların yüzyıllarca su altına çökerek birikmesi ve su altında hava ile teması kesilmiş olarak çürümesi sonucunda oluşan %100 doğal bir malzemedir.

orf, göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.

Torf, organik bir toprak düzenleyicidir. Köklerin etrafındaki toprağın hava ve nemliliğini düzenleyerek ideal bir büyüme ortamı sağlar. Besin maddesi içermez.Saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir. Lifli yapıda olup, pH 5,5 - 6,5 aralığındadır.

Torf'un özellikleri nelerdir?

1. %100 doğaldır,

2. Hacim ağırlığı düşüktür,

3. Su tutma kapasitesi yüksektir,

4. Organik madde miktarı yüksektir,

5. Ph'ı 4–6,5 arasında değişmektedir.

6. Genelde rengi sarı, kahverengi veya siyah'tır,

7. Suda çözünebilir,

8. Gübrenin tapraktan yıkanarak kaybolmasını önler,

9. Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

Örnekler

Torf Örneği

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç