Tor browser nedir?

Tor (The Onion Routing) browser, kullanıcılarına anonim iletişim imkanı tanıyan bir ve yazılım projesinin adıdır. Proje dünya üzerinde konuşlanmış olan gönüllü Tor unsurlarının (Tor relay) oluşturduğu ağ üzerinden Tor web tarayıcısı kullanılarak kullanıcılarının gerçek kimliklerini gizlemek suretiyle şifreli bir şekilde internet erişimelerine imkan sağlamaktadır.

Kısaca Tor, internette gezindiğiniz sayfaları, dosya paylaşımı ve indirmesi, banka bilgileriniz, kimlik bilgileriniz gibi gizli bilgilerinizi sizin yerinize koruyan ücretsiz bir yazılımdır. Tor bir web tarayıcısı değildir. Firefox tarayıcısı ile birlikte gelen bu yazılım, girdiğiniz tüm bilgileri ve verilerinizi Tor’un kendi ağı üzerinden gönderir. Bir web sitesinde oturum açmış olsanız bile Tor bilgilerinizi kendisi şifreler ve ne olursa olsun kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu bilinemez hale getirir.

Tor adı “The Onion Router” Türkçe Soğan Yönlendirici anlamına gelmektedir. İsimlerinde ve logolarında soğan kullanılmasının nedeni soğan katmanlarına yapılan bir göndermenin söz konusu olmasıdır. Sizin verileriniz bir dizi düğümden geçirilir ve katman katman şifrelendiği için soğan katmanlarına benzetilmiştir. Tor şuanda 600.000 tekil kullanıcıya sahiptir. Günden güne kullanımı yaygınlaşan bu yazılım çoğu ülkedeki yasaklar ve kullanıcıların gizliliklerinin önemi açısından başarılı ve bugüne kadar kullanıcılarını hiç üzmemeyi başarmıştır.

Kullanım alanları

Bahsedilen bu ağ, kullanıcıların, hedeflerine ağdaki başka bir kullanıcı aracılığı ile erişmesi mantığıyla çalışmaktadır. Daha ziyade gazeteciler, sivil toplum kuruluşları (STK), Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi eylemci oluşumlar internet aracılığı ile yaptıkları çalışmalarını bu yolla gerçekleştirmektedir. En çok dikkat çeken bir diğer durum ise, son zamanlar da Ortadoğu kaynaklı tor kullanımının çok fazla artış göstermiş olmasıdır.

Tor’un özellikle yurtdışında hayranı ve kullanıcısı oldukça fazla. Polis, askeriye, araştırmacılar, tıbbi araştırmacılar, taciz kurbanları, ispiyoncular, legal ve illegal gruplar, siyasi örgütler açıkçası iletişiminin ve her hareketinin güvene alınmasını isteyen herkes bu tarayıcıyı kullanabilir. Özellikle Türkiye’de Youtube ve Twitter’ın yasaklandığı zamanlarda gündeme gelen bu tarayıcı daha çok gündeme gelmiştir.

Ne işe yarar?

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten ve idare eden bilgisayar bileşenleri ile birlikte çalışan programdır; bir takım kod grupları aracılığı ile çalışır. Bilgisayar kullanıcısını tor ağına bağlayan bir program ve kod grupları genellikle açık kaynak kodlu çalışmalardır. İnternet üzerindeki yaptığınız işlemlerinizi dağıtarak basit ve karmaşık trafik analizinden doğacak riskleri azaltmaya yardımcı olur, bu yolla herhangi bir noktadan sizi hedefinize ulaştırabilir.

Tor, bağlantı isteminin düz olarak değil de zikzaklı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı kurmak için bağlantı yolunda alternatif olarak izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Daha fazlası bu ağlar arasında birinden bir diğerine geçerek ve önceki ağın da izlerinden kurtulmak maksadı ile arkada bırakılan ayak izlerinin sistematik olarak silinmesi şeklinde bir çalışma sistemine dayanmaktadır. Bu sistem de güvenliği sağlayan gerçek unsur, her bağlantı isteminde belirlenmemiş ve rasgele bir yol izlenmesidir.

Tor ağları gerçekten %100 koruma sağlarlar mı?

Bu teknik açıdan düşünüldüğü zaman mümkün değildir. Ulaşılmak istenilen bilgiler bulunabilecek yerlerden temin edilerek veya derinlemesine ince ayrıntılı Network takibi yapılabilir ve Network izleri dijital ortamlarda rahatlıkla yakalanabilirler. Tor ağı kullanıcılarına %100 koruma sağlamayı temin etmediğini de kendi sitesinden belirtmiştir.

Bir başka önemli konu ise A bilgisayarı kendi trafiği için bir başlangıç pozisyonunda iken diğer Tor trafikleri için ise bir geçiş pozisyonundadır. Bu pozisyon network trafik analizini zorlaştıran en etkin durumlardan bir tanesidir. Bu durum da trafik incelenirken paketin bir başka Tor kullanıcısından mı yoksa A bilgisayarının orijinal trafiğimi olduğunu gerçek anlamda tespit etmek çok zor bir işlemdir.Tor ağını çok farklı çeşitlerde kullanabilirsiniz. Tor’u kendi sitesinden Live USB veya browser olarak indirebilirsiniz.

Bağlantılar nasıl maskelenir?

Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir. Örneğin siz bir siteye Tor Browser’dan giriş yapmaya çalıştınız ve girdiniz. Bu birkaç saniyede geçen işlemler şöyledir.

İstek ilk server tarafından değerlendirilir ve ikinci server a iletilir. İkinci server tarafından da değerlendirilen istek üçüncü server a iletilir. Bu durum giriş yapmaya çalıştığınız site sizin bilgisayarınıza ulaşana kadar devam eder. İşte bağlantılar bu sayede maskelenmiş olur. Kimin hangi bağlantıya giriş yaptığını öğrenmek neredeyse imkansızdır.

Avantajları ve Dezavantajları

Birçok sitenin açılması çok uzun sürebiliyor. Bu bir dezavantajdır. Onion uzantılı web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığınız siteye giriş hızlı olacaktır. Deep Web’e ulaşabileceğiniz en kolay yoldur Tor Browser. Onion uzantılı web sitenizi yayınladıktan sonra normal browserlar ile o web siteye erişilemez. Siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabilir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfası. Tor Browser’da veriler şifrelenerek gezinmektedir. Buda ayrıca bir güvenliktir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç