Tonik nedir?

Tonik, (içecek) içine kinin katılmış sodaya verilen isimdir. Kokteyllerde sıkça kullanılır.

Halk arasında sanılanın tersine tonik hiç alkol içermez. Bu sanı genellikle tonik'in çok bilinen alkolü içecek karışımlarından olan Cin Tonik içeriğinde kullanılmasından ve bu içecek ile özdeşleşmesinden kaynaklanır. Cin ve tonik karışımı ilk olarak Britanya Hindistanıiçinde yaşayan Britanya uyruklu kişilerince tüketilmiştir.

İçine sıtma ilacı olan kininin katılması,o bölgede hüküm süren sıtmaya karşı korunma amaçlıdır.Bugünkü orijinal tonik sodası içinde bulunan kinin konsantrasyonu ile o dönemin şifa için kullanılan tonik sodası ile arasında büyük fark vardır, ve bundan ötürü de çok daha az acıdır. Kinin, konsantrasyon açısından çok az dahi olsa ultraviyole ışık altında floresan özellik gösterir.

tonik

Aynı zamanda, günümüzde, tonik soda limonla veya misket limonuyla beraber popüler olarak tüketilmektedir. Bu arada cilt temizliği içinde kullanılan tonik, nemlendirici bakım veya buna benzer kremlerin kullanılması sonucu cildi daha temiz kılmak için tonik tavsiye edilir.

Ayrıca, kadınların güzellik ve bakım için kullandıkları en önemli malzemelerden bir tanesi de toniktir. Kadınların güzelliklerinin en önemli parçalarından biri sağlıklı ve canlı bir cilttir. Bu sebeple kadınlar sağlıklı, ışıldayan ve güzel bir cilde sahip olabilmek için elinden gelen her şeyi yaparlar.

Sayısız cilt bakım ürünü kullanır, makyaj yapmadan dışarı çıkmaz ve evde doğal maskeler hazırlarlar. İşte tam da bu sebeple ana bakım malzemelerinden olan toniğin düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Cilt tipine uygun olan bir temizleme jeliyle yıkanan yüz, ardından tonikle silinir ve son olarak da nemlendirici uygulaması ile günlük bakım ritüeli sonlandırılır.

Yüz tonikleri alkollü ve alkolsüz tonikler olarak ikiye ayrılır. Hangi toniğin kullanılacağına cilt tipine göre karar verilir. Bazı ciltler yağlı ve büyük gözenekliyken bazıları ise kuru özellik gösterir. Kuru ciltlerde gözenekler kapalı olduğu için alkolsüz tonik kullanılır. Yağlı cilt tiplerinde gözenekler açıktır ve akne sorunu daha yaygındır. Bu yüzden alkollü tonikler kullanılabilir. Fakat cildi kurutarak zarar verdiği için alkollü tonikler genellikle cilt bakım uzmanları tarafından önerilmez.

Karma cilt tipinde ise T bölgesi yani burun ve alın yağlıyken yanak bölgeleri yağlı değildir. Bu nedenle bu cilt tipinde alkol oranı düşük tonikler tercih edilmelidir. Düzenli tonik kullanımı, kullanılan diğer cilt ürünlerinin etkilerini maksimum seviyeye çıkarır. Tonik temiz cilde uygulanır.

Mutlaka uygulamadan önce cildin tamamen temizlenmiş ve makyajdan arındırılmış olması gerekir. Bunun için yüz temizleme jelleri kullanılabilir. Temizleme aşaması bittikten sonra tonikleme aşamasına geçilir. Makyaj pamuğu tonik ile ıslatıldıktan sonra tüm cilde çok bastırmadan nazik hareketlerle uygulanır. Eğer pamuk kirli gözüküyorsa bir kere daha tekrarlanır.

Sözlükte "tonik" ne demek?

1. Organları uyaran ve güçlendiren (ilaç).
2. Kimi içkilere katılan sıvı madde.
3. Cilt bakımında kullanılan yüze ve boyna sürülen losyon.

Tonik kelimesinin ingilizcesi

adj. tonic
n. tonic, tonic water, toner, bracer
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç