Toksin nedir?

Toksin, vücutta biriken zehirli maddelerdir. Toksin vücudunuzu aşırı duyarlı kılan, zararlı etkileri olan, sağlığınızı bozan, maddelerdir.

Toksinler, hem vücudumuzca üretilir, hem de dışarıdan alınır. Toksin, dışarıdan, nefes alıp vermekle, yemek içmekle ve fiziksel temasla alınır. Bu maddeler düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, çevresel etkenler ve hareketsiz bir yaşamdan dolayı vücutta biriken kötü maddelerdir.

Dışarıdan kolaylıkla alınabilen toksinleri vücudumuzda üretmektedir. Toksinlerin vücutta birikmesi kişide yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilere yol açar. Bundan dolayı bu zararlı maddelerin tamamen vücuttan dışarı atılması gerekir. Bazı durumlarda vücut bu zararlı maddeleri dışarı atamaz.

Vücudumuz toksini nasıl üretir?

Hayatta kalabilmek için, metabolizmanın çalışması gerekir. Metabolizma çalıştığı sürece vücut toksin üretir. Yani; her soluduğumuzda, oksijeni içimize çektiğimizde hücrelerimiz bu oksijeni kullanıp, glikozu yakarak enerjiye çeviriyor. Ancak, bu sırada serbest radikaller oluşuyor. Bunlar sağlıklı hücrelere saldırıp onların yapısını bozuyorlar. Erken yaşlanma, kanser, kalp hastalıkları ve artrite yol açabiliyorlar.

Toksinlerin vücutta birikmesi sonucu ortaya çıkan durumlar

• Kişinin enerjisi azalır. Kendisini devamlı olarak halsiz ve yorgun hisseder.Ruh hallerinde değişkenlikler görülür.
• Dikkat toplamada zorlanma, zekada görülen zayıflıklar ve depresyon durumu ortaya çıkar.
• Ciltte hastalıklar meydana gelir. Döküntü, akne, egzama ve alerji bunlardan birkaçıdır.
• Sindirim sisteminde yavaşlama olur ve bağışıklık sistemi çöker.
• Kalp hastalıkları, kanser ve eklem hastalıkları oluşur.
• Baş ağrısı ve öksürük kronik bir hal alır.

Toksin vücuttan  nasıl atılmaktadır?

İlk adım olarak bol miktarda su tüketmek gerekir. Su, terleme yoluyla vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlayacaktır. Hazır besinler yerine sağlıklı ve doğal gıdaları tüketmeye özen göstermeliyiz. Beslenmemizde taze sebze ve meyve yemeye ağırlık vermeliyiz. Gün içersinde kendimize bir spor programı hazırlamalıyız.

Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuruz. Kişinin zinde ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için vücuttaki toksinlerin atılması şarttır. Vücuttan toksinlerin dışarı atılmasına yardım eden besinlerin başsında yeşil çay ve su gelmektedir. Güne taze sebze ve meyve yiyerek başlayın.

Gün içerisinde 2 bardak şekersiz yeşil çay içmeniz sizi zinde yapacaktır. Sağlıklı bir hayata adım atmak için ilk olarak vücutta dolaşan serbest radikallerin uzaklaştırılması gerekir. Bunun içinde hayatımızdan sigara, alkol kullanımı, hazır gıdaların tüketimi, şekerli gıdalar ve içecekler çıkartılmalıdır.

Sözlükte "toksin" ne demek?

1. Canlı organizmalarda görülen ağı.

Toksin kelimesinin ingilizcesi

n. toxin
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç