TOEFL nedir?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı) standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır.

Pek çok Amerikan ve İngilizce eğitim veren üniversite İngilizce dilinde eğitim görmemiş olan başvuruculardan bu sınavı ister. Dünyanın çoğu ülkesinde yılda birkaç kere verilen bu sınavı Amerika'da Educational Testing Services şirketi düzenler. TOEFL başta Amerika ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kullanılan standartlaştırılmış bir testtir.

Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan sınav ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmıştır. TOEFL sınav sonucu üniversite kabullerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin atlanmasında ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sınavın 3 çeşidi vardır. Bunlar  TOEFL PBT (Paper Based Test, kağıt üzerinde yapılan sınav), TOEFL CBT (Computer Based Test, bilgisayar üzerinde yapılan sınav) ve TOEFL IBT (Internet Based Test, internet aracılığıyla özel tanımlı güvenli bir üzerinden yapılan sınav) olarak sıralanabilir.

Bu 3 sınav türünden TOEFL IBT günümüzde en çok uygulanan TOEFL sınavıdır. Ülkemizde TOEFL IBT sınavı neredeyse her hafta yapılan bir sınavdır. Sınav için Türkiye'de yetkilendirilmiş pek çok kuruluş vardır. Hemen hemen her büyük şehirde en azından 1 tane TOEFL IBT sınav merkezi bulmak mümkündür. TOEFL PBT sınavı ise güvenli ve sürekli internet ağının oluşturulamadığı ülkelerde uygulanan sınavdır.

Bu sınav oldukça seyrek aralıklarla yapılmaktadır. Yılda ortalama 2-3 kere yapıldığı söylenebilir. TOEFL CBT sınavı aslında kağıt bazlı sınavdan internet bazlı sınava geçişte ara bir sürece denk gelmektedir. Ülkemizde TOEFL IBT sınavı yapıldığı için TOEFL PBT ya da TOEFL CBT sınavları uygulanmamaktadır.

Sınavın biçimi ve içeriği

Nerede verildiğine bağlı olarak sınav aşağıdaki üç biçimden birinde olabilir:

1. Bilgisayarlı test, dört bölümden oluşur. Bu bölümler okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yeteneklerini değerlendirir. Dinleme ve gramer bilgisi bölümlerindeki soruların güçlüğü, verilen cevapların doğruluğuna bağlı olarak bilgisayar tarafından sınav boyunca ayarlanır.

2. Kağıt-kalemli test, bilgisayarlı testin verilemediği sınav merkezlerinde verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları sınar, ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir.

3. İnternet üzerinden test (TOEFL iBT), 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde gramer bilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç