Tirad nedir?

Tirad, karşılıklı hızlı söz alışverişinin yani diyalogun tam karşıtıdır.

Oyuncunun sahnede adeta yalnızmışcasına, seyirciyle karşılılı gelmişcesine uzun uzun konuşması adeta iç dokmesi de denebilir.

Oyun adı: Kral Lear

Yazar: Shakespeare

Lear: Esin rüzgarlar esin! Yanaklarınız çatlayıncaya kadar üfürün! Kudurun! Esin! Seller boşanın! Kuleleri tepelerindeki fırıldaklara kadar sulara gömün! Düşünce hızıyla bir an içinde çakıp sönen kükürtlü ateşler meşeleri yaran yıldırımın öncüleri alazlayın şu ak saçlı başımı! Siz de ey gökler kainatı saran o korkunç gürlemelerinizle yamyassı edin şu yuvarlak dünyayı! Tabiatın insan döken kalıplarını paramparça edin; nankör insan üreten tohumları silip süpürün!

Gökler gürleyin var kuvvetinizle! Yağmurlar akın! Yıldırımlar saçın ateşinizi! Siz benim kızlarım değilsiniz ki! Ben sizi nankörlük ediyorsunuz diye yerebilir miyim? Koca bir ülkeyi vermedim ki size; "evlatlarım" demedim ki size! Bana hiçbir itaat borcunuz yok sizin! Onun için keyfinize bakın neniz varsa yağdırın üzerime...

Görüyorsunuz kölenizim artık... Gücü kalmamış adam yerine konmaz olmuş zavallı alil bir ihtiyarım. Ancak "o habis kızlarıma yardakçılık ediyorsunuz" demekten de kendimi alamıyorum. O melunlarla birlik oluyor böyle yaşlı ve ağarmış bir başa göklerden savaş açıyorsunuz. Ayıp! Ayıp!

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç