Tiptronik vites nedir?

Triptonik vites kimine göre konfor, kimine göre kolaya kaçmak olarak adlandırılır. Bazı otomobil kullanıcıları fazla yakıt yakmasından ötürü tercih etmezler. Triptonik diye adlandırılına bu vites çeşiti düz vites ile otomatik vites arasında yer alan yarı otomatik bir vites sistemini ifade etmektedir.

Tiptronik vites'de tam otomatik vitesler gibi sürücüye çok farklı bir kolaylık ve sürüş keyfi yaşatan bir sistemdir. Tiptronik şanzımanlı bir araba aslında hem otomatik şanzımana(vitese) hem düz(manuel) şanzımana(vitese) sahip demektir. Ancak tiptronik şanzımana sahip arabalarda, sürücü dilerse otomatik vitesi devre dışı bırakıp, aracı düz (manuel) vitesliymiş gibi de kullabilmektedir.

Triptonik viteste araç düz vitesli gibi kullanılırsa vites değişimi sürücü tarafından yapıldığı için yakıt tasarrufuda yapılmaktadır. Yarı otomatik şansızımanlı araçlara en iyi örnek araba markası ve modeli Honda Civic ve ishift şanzıman gösterilebilir. Tiptronic vites sistemini ilk olarak ünlü Alman otomobil firması Porsche tarafından üretilmiştir.

Triptonik vites ilk Porche tarafından üretilsede diğer otomobil firmalarıda aynı şanzımanı değiş isimlerle kendi otomobillerinde kullanmışlar ve kendilerine adlandırmışlardır. Örnek: Opel'de Easytronic, Honda'da İshift, Hyundai Shiftronic vb. gibi.

Hangi otomobil markası hangi isimde triptonik şanzıman kullanmaktadır?

1- Hyundai: Shiftronic

2- Honda: İshift

3- Opel: Easytronic

3- Land Rover: CommandShift

4- Chrysler – Jeep – Dodge: AutoStick

5- Peugeot: 2Tronic

6- BMW: Steptronic

7- Volvo: Geartronic

8- Mazda: ActiveMatic

9- Mercedes-Benz: TouchShift

10- Smart: Softip

11- Chevrolet: TAPshift

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç