Timbal nedir?

Vurgulu bir çalgıdır. Üzerine deri gerili iki yarım küreden ibarettir. İki tokmakla çalınır. Batı orkestralarında önemli bir yer tutar.

Ses düzeni yapılır. Düzeni deriyi gövdeye saptayan çemberin kenarındaki kelebekleri sıkmak veya gevşetmekle yapılır. Çok eski yıllara dayanan bir geçmişi vardır. Ordularda uzun süre kullanılmış bir çalgıdır. Batı` ya geçişinden sonra Operada, sonra 1760 yıllarında Manheim` de Senfoni Orkestrasında yer aldı. Büyüklü, küçüklü iki parçadan oluşmuştur.

Bu biçimde olanları, çalınacak bestenin dizimine göre, düzenlenir. Bu iki parçadan büyüğü; dizinin Tonik, diğeri; Dominantına göre düzenlenir. Notası, dördüncü çizgi Fa açkısı ile yazılır. Üç çeşidi vardır: İçlerinde en az kullanılanı; Küçük Timbaldir. İki Timbal, gerekli olan aralıklarda düzenlenir. Bu, beşli, dörtlü, üçlü, ikili veya altılı olabilir.

Çoklukla sekizli olarak da kullanılır; ve güzel bir etkisi vardır. Ağaç, deri kaplı, sünger başlıklı vb., gibi Timbal tokmaklarının çeşitleri vardır. Birinci; sert bir ses ve erkeli geçişler, ikincisi; daha yumuşak sesler, üçüncüsü; Kreşendo ve PP., deyileri için uygundur. Timballer en güç tartım biçimlerim yapabilir. Sesin söndürülmesi için, bir el tokmaksız olarak deriye yapıştırılır. Şimdi üzerindeki küçük bir düğmeyle akort edilebilen çeşitleri yapılmaktadır.

Sözlükte "timbal" ne demek?

1. Üstü deri ile kaplı, bakırdan yapılan ve küre biçiminde bir tür davul.

Timbal kelimesinin ingilizcesi

n. kettledrum, large percussion instrument with a hemispherical shape; vibrating membrane in particular insects
n. drum, kettle drum
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç