Tik nedir?

İrade dışı, gayri ihtiyari ve ani olarak ortaya çıkan ve belli özellikleriyle tarif edilen herhangi bir maksada hizmet etmeyen adale kasılmalarına verilen ad. Tikler, kısmen ruhi anlamlarından kopmuş anlatım hareketleridir. Yüzde mevcut olan bir savunma hareketi, hem yüz, hem de baş bölgesine yayılabilir. Her çizgili kas tike katılabilir. Fakat en fazla yüz kasları ve emme, çiğneme, konuşmayla ilgili kas grupları işe karışırlar. Alın, boyun ve omuz kasları da düzensiz aralıklarla ani gelen hareketlere yakalanabilirler. Öyle ki bir gayeleri varmış hissini bırakabilirler.

Tik, her yaşta görülebilir. Fakat en çok 5 ila 10 yaşlar arasındaki çocuklarda olur. Oğlan çocuklar, kızlardan iki üç kat fazla yakalanırlar. Tik vak’alarının çoğunluğunda organik bir belirti bulunmasa bile, tek tük vak’alarda sinir sisteminde bazı bozuklukların bulunabileceği anlaşılmıştır. Mesela, akut mafsal romatizması ve geçirilmiş beyin iltihapları tiklere yol açabilir. Bazı vak’alarda ani, ürkütücü bir yaşayış gibi özel olmayan ruhi tesirlerin hastalığı ortaya çıkardığı görülür. Kardeşler arası kıskançlık gibi kendini gösterme çabasına bağlı aşırı bir gerilim, anne ve babanın arzularına bağlı olarak çocuğun aşırı zorlanması, aktif gelişmenin engellenmesi hastalığın meydana gelmesinde ek sebepler olarak sorumlu görülmüşlerdir.

Tedavi zorluk gösterir. Kişilik yapısında veya belli durumlarda ruhi çatışmaların bulunduğu hallerde konuşma yahut derinlere inen bir tedavi üzerinde çalışmalıdır. Ayrıca nöroleptik denen sinir ilaçlarından da faydalanmak mümkündür.

Sözlükte "tik" ne demek?

1. Herhangi bir kas kümesinin istenç dışı devinmesi.
2. Alışkanlıkla sık sık yinelenen gülünç, sıkıcı söz ya da el, kol, yüz devinmesi.

Cümle içinde kullanımı

Abdi Bey, sol gözünde beliren bir tikle, yay gibi gergin ve mosmor dudakları titreyerek onları seyretti.
- A. İlhan

Tik kelimesinin ingilizcesi

[TiK] n. tap, rap, dab, flip, flick, knock, tig
v. tap, rap, dab, flip, flick, click, tip, knuckle, pat, tig, tick, type, typewrite
n. tic, twitch
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç