Thedora

(527- 548), bir Bizans imparatoriçesidir. Kıbrıs veya Suriye'de doğdu. Babası ayıcıydı. Küçük yaşında İstanbul'a geldi. Güzelliği sayesinde sivrildi. Veliaht Justinianus'un metresi oldu, 527'de onunla evlendi. Kocasının imparator olması üzerine, o da imparatoriçe oldu. Haris ve zekiydi. Türlü entrikalara karıştı. Theodora annesi pagan rahibesi babası donanmada subaydır. Theodora 13 yaşında babasını kaybetmiştir. Babasını kaybettikten sonra annesi hipodromda çalışan birisiyle zorunlu olarak evlenmiştir.

İmparatoriçe Theodora 28 Haziran 548 tarihinde, yaygın kabule göre, kanserden ölmüştür. Naaşı İstanbul'daki Havarium Kilisesi'ne gömülmüştür. İstanbul'un Fethi'nden sonra kilise yıkılarak yerine Fatih Camii yapılmıştır.Havarium Kilisesi'ndeki lahitler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekteyse de Theodora'nın lahti kayıptır.

Annesinin inançlarına göre kendisi erkekleri tanrıçanın huzuruna çıkartmak için erkeklere orgazm yaptıran bir görevlidir. Görevi karşılığında tanrıçanın huzuruna çıkan erkekler annesinin ayaklarını öpmekle iyiliğin karşılığını öderler. Theodora annesinin inançlarına bağlı birisiydi.

Bizans'ta olan geleneklere göre gelen ziyaretçiler İmparator ve İmparatoriçenin ayaklarını öperler. Theodora da kendini Tanrıça olarak görmektedir. Teodora monofizitleri koruyucu yasalar çıkartmış,onlara ait kiliseler oluşturmuş ve monofizit inanca sahip bir rahibi patrik olarak atanması için İmparator Justinianos'a baskı yapmış ve başarmıştır. Ancak Papa'nın enterdi tehditleri üzerine patrik görevinden alınmıştır.

Theodora, eşi ve Bizans İmparatorluğu'nun imparatoru olan Justinianos'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazen da onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianos sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Iustinianos'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür.

thedora

Daha sonra Justinianos asileri Hippodrom'a kapatıp katlettirmiştir. Ancak dönemin yazarları Theodora'nın bu yönetimdeki etkisini olumsuz yönde açıklamıştır. Prokopius Theodora'nın onun huzuruna çıkacakları saatlerce beklettiğini ve zindanları kendisine muhalif insanlarla dolu olduğunu belirtir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç