TF card nedir?

Trans flash card ilk olarak Sandisk tarafından trans flash adıyla piyasaya sürüldükten sonra SD kart birliği tarafından kabul edilerek adı Micro SD olarak değiştirilen hafıza kartıdır. 2005'te piyasaya ilk kez tanıtıldığında 32, 64 ve 128 mb kapasite seçenekleri vardı.

Teknolojinin de ilerlemesiyle şu anda 16 gb büyüklüğüne kadar kapasite seçenekleri var. Standart kartlara göre %75 daha küçük olan kart çalışması için Sandisk'in gelişmiş depolama teknolojisini ve yeni geliştirilmiş NAND MLC hafıza kartı ve denetleyici teknolojisini kullanıyor. Mini SD kartlarında da kullanılan teknoloji düşük fiyata yüksek kapasite sunuyor.

TF card yapısı nasıldır?

Hafıza kartı dahili bir denetleyici içerir. 32 mm × 24 mm × 2,1 mm ebatlarındadır. SD 1.1 standardına göre kartların kapasitesi 8 mb ile başlayıp FAT16 dosya sisteminin sınırı olan 2 gb'a kadar katlanarak çıkmaktadır. SD 2.0 veya SDHC olarak bilinen standart ile beraber ise kapasite 32 gb'a ulaşmıştır. SD 3.0 veya SDXC olarak bilinen standart ile beraber ise en yüksek kapasite teorik olarak 2 TB'a erişmiştir. Ayrıca kartlar üzerinde bir adet yazım koruma tırnağı mevcuttur.

Transfer hızı nedir?

Üretime başlandığında ortalama 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazım hızına sahip iken, günümüz kartları 2 MB/s ile veri aktarabilmektedir. High-speed olarak nitelendirilen kartlar ise 40 MB/s hızında okuma ve yazım yapabilmektedir. En yüksek değerler, üreticiye ve kullanılan cihaza göre değişebilir. Çoğunlukla aktarım hızı doğrudan verilmez, bunun yerine CD okuma hızı baz alınarak verilir. Bu yazım metodu CD yazıcılar ve diğer yazılabilir medyalar için de bir standart halini almıştır.

Teknik özellikleri nelerdir?

Compact flash kartların kapasiteleri 4 ile 16 GB arasında değişmektedir.
Compact flash kartların çoğunluğu FAT16 dosya sistemi kullanmaktadır.
2 GB'dan fazla kapasiteye sahip Compact flash kartlar FAT32 dosya sistemini kullanmaktadır.
Okuma hızları 4 ila 40 MB/s = 25x ila 250x arasıdır (1x = 150 kB/s). Yazma hızları 2 ile 40 MB/s arasında değişmektedir. Çalışma gerilimleri 3,3 V (± %5) veya 5V (± %10)'dur.Çalışma sıcaklıkları ise 0 °C ile 60 °C arasıdır.

TF card kullanımı

SD Kartlar günümüzde pek çok aygıtın içindedir. Genellikle dijital kameralar , MP3 çalarlar ve PDA pek çok alan için SD karta ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında Nintendo şirketinin bazı ürünlerinde SD kartlara rastlanır

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç