Test nedir?

Bir sınav usulüdür. İnsanların bilgi ve kabiliyetlerini, zeka derecelerini, bir işe yatkın olup olmadıklarını anlamak için kullanılır.

Süratli oluşu bakımından klasik sınavlardan ayrılır. Zaman kaybını önler. Özellikle son yıllarda gelişen «elektronik beyin» ler sayesinde zaman kaybı daha da azalmıştır. Ayrıca testlerde eşitlik unsuru çok olduğu İçin, sınava girenler arasında daha kesin bir adalet sağlanır.

Öncelikle Amerika'da, sonra diğer Batı ülkelerinde, bugün de ülkemizde çok yaygın bir şekilde kullanılan bu tarz sınavlar hakkında tartışmalar yine de sonuçlanmış değildir. Lehinde ve aleyhinde çeşitli cereyanlar vardır. Test usulü sınav ilk defa 19. yüzyılın ilk yarısında İngiliz bilgini Francis Galton tarafından ortaya atılmıştır. 1890 yılında Amerikalı eğitimci Cattell, ilk «zihin testi» ni hazırlamıştır. Fransız bilginlerinden Bİnet ve Simon, metodu biraz daha geliştirmişlerdir. Bugün ise test, Amerika'da başlı başına bir bilim dalı haline gelmiştir. Testler iki uygulama bölümüne ayrılır.

Bireysel testler: Bir kişiye uygulanır. Bir test uzmanının nezaretinde yapılır. Amerika'da çok yaygın hale gelmiştir.

Toplu testler:Topluluklara uygulanır. Adaylara yazılı kağıtlarda sorular veya şekiller verilir. Belirli bir süre içinde bunları cevaplandırmaları istenir. Özel araçlarda veya uzmanlar tarafından doğru yanlış kontrolü yapıldıktan sonra, adaylar aldıkları puanlara göre derecelendirilir. Toplu testler ilk olarak Amerikan ordusunda, askerlerin sınıflandırılmasında kullanılmış, bu tarz testlerden başarılı sonuçlar alınmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç