Termos nedir?

İçeceklerin soğuk veya sıcak olarak saklanmasını ve kolayca taşınmasını mümkün kılan bir araçtır. İçinde sırçadan bir silindir bulunur. Alt ve yanlarından mantarla desteklenmiştir.

Cam silindirle maden silindir arasında hava vardır. Ağzı da mantar tapa ile kapatılır. Vidalı bir kapak da bardak görevi görür. Termosa soğuk su konduğu zaman dışardaki havanın ısısı kolayca iç havayı ve sırçayı aşıp içeri erişemiyeceğinden, su uzun bir süre soğuk kalır.

Vakumla sarılmış sıcak veya soğuk suların sıcaklığını korumak için kullanılan kap olarak da tanımlanabilir. 1892’de bir İngiliz kimyacısı tarafından ortaya çıkarılan bu kap, ısı akışını önlemek için çift duvarlıdır. Kabı saran havasız, vakum olan kısım ısının kondüksiyon ve konveksiyonla ısı kaybını önler. Dış cidarın ve şişe iç kısmının gümüş kaplanmasıyla radyasyon yoluyla kayıp da önlenir. Isı, ancak iç ve dış cidarı birbirine bağlayan köprü kısımlarından çok az kaybolur.

Sıvı hidrojenin, sıvı azotun ve diğer düşük sıcaklıktaki maddelerin kullanımının artmasıyla bunların muhafaza problemi ortaya çıkmıştır. Seyahatlarda ve evlerde gıda maddelerinin sıcaklıklarının veya soğukluklarının muhafazası için de termos kullanılır. Günümüzde kullanılan depolama tankları termosun büyük şekli biçimindedir. İlaveten vakum olan yerde bir yalıtım maddesi de mevcuttur.

Sözlükte "termos" ne demek?

1. Yalıtım maddesiyle kaplı metal bir kılıf içine yerleştirilen, aralarında hava boşluğu bulunan çift çeperli cam şişeden oluşan, içine konan sıvının sıcaklığını uzun süre koruyan kap.

Cümle içinde kullanımı

Benim termosumda bir parça su kalmıştı.
- R. N. Güntekin

Termos kelimesinin ingilizcesi

n. thermos, vacuum bottle
n. cistern
n. thermos, insulating container for maintaining the temperature of a liquid, vacuum bottle
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç