Terliksi hayvan nedir?

Bir gözeli bir hayvandır. Yosunlu, durgun sularda yaşar. Ancak mikroskopta görülebilir. Biçimi terliğe benzer.

Üzerindeki tüycükler sayesinde hareket eder. Diğer birhücrelilerle beslenir. Oksijen, besin maddeleri ve ışığa doğru yönelir, sıcak ve azotlu maddelerden kaçar. İkiye bölünerek ürer. Tatlı ve acı sularda serbest halde yaşarlar.

Özellikleri

Vücutları kirpiklerle bezenmiş bir hücreli mikroorganizmalar. Kirpikleriyle hareket ederler. Çeşitleri: Sekiz türü vardır. Kirpikliler (Ciliata) sınıfının tüm kirpikliler (Holotricha) takımından, çoğunlukla tatlı sularda yaşayan bir hücreli birkaç türe verilen genel ad. Sekiz türü bilinmektedir. Yedi tanesi durgun veya akarsularda, biri acı sularda yaşar.

terliksi hayvan

Büyüklükleri 0,07 mm ile 0,30 mm arasında değişir. Mikroskopta görünüşü bir terliğe benzer. Paramesyum olarak da bilinir. Paramesyumda vücut pelikula denen sert bir örtüyle kaplıdır. Pelikula kıla benzer sil denilen 2500 kadar titrek tüyle örtülüdür. Bu stoplazmik tüylerin hareketiyle hayvan su içinde ekseni etrafında dönerek ilerler.

İki çekirdeğe sahiptir. Büyüğüne "makro nukleus" küçüğüne "mikro nukleus" adı verilir. Büyük çekirdeğini kaybeden terliksi ölür. Pelikulanın dibinde, yuvalarında kıvrılı duran trikosist denen savunma iplikleri vardır. Tehlike anında gerilerek dışarı fırlarlar. Vücudun 2-3 misli kadar uzayabilirler. Bu yapılar, hayvanı bir yere bağlamakta, avını yakalamada ve korunmada kullanılır.

Yiyecekleri

Bakteriler, diğer küçük organizmalar ve organik maddelerdir. Hareketsizken ağız çevresindeki kirpiklerin hareketiyle bir su akımı meydana gelir. Ağız içine giren besin, ağız yutağının sonunda bir besin kofuluyla çevrilerek ağızdan ayrılır ve vücutta dolaşır. Besin enzimleriyle koful içinde sindirilir.

Artık katı maddeler hücre anüsünden, vücutta biriken fazla su "kontraktil koful" denen boşaltım organelleriyle dışarı atılır. İki adet olan boşaltım kofulları sırayla çalışır. Biri çalışırken diğeri dinlenir. Yarım saat içinde vücut hacmine eşit suyu boşaltabilirler.

CO2 ve NH3 gibi artık gazlar da osmozla dışarı atılır. Solunum için gerekli oksijen de yine deriden osmozla alınır. Çoğunlukla bölünmeyle ürerler. İyi beslenen bir paramesyum bir günde 4-5 defa bölünür. bazen iki fert karşılıklı gelerek gen alış verişi yaparlar. Bu çeşit eşeyli üremeye konjugasyon adı verilir.

Isı, ışık ve kimyasal etkilere karşı hassastırlar. Bazı terliksilerde nötromotor denilen çok basit sinir telleri ağı vardır. Etkilere göre çeşitli durumlar alırlar. Uygunsuz şartlarda kist haline dönüşerek uzun zaman dayanırlar. Yağmur suları ve rüzgarla değişik ortamlara taşınırlar. Su birikintilerinin çoğunda terliksi hayvanlara rastlamak mümkündür. Bol oldukları zaman suyun yüzeyinde beyaz toz halinde gözle de fark edilebilirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç