Tere nedir?

Baharlı bir bitkidir. Yaprakları çiğ olarak, salata şeklinde yenir. İkiçeneklilerin turpgiller familyasındandır. Birçok çeşitleri vardır.

Kuzey yarıküresinde, ılık ve nemli bölgelerde yetişir. 20-50 cm boylarında, beyaz veya morumsu renkli çiçekler açan, bir yıllık otsu bitkiler. Meyvelerinin tek tohumlu olmasıyla su teresinden ayrılır. Yabani olarak bulunmakla beraber, kültürü de yapılmaktadır. Kerdeme olarak da bilinir.

Genellikle taze olarak tüketilen bir sebzedir. Yaprak kısımları salatalarda, garnitürde ve yeri geldiğinde piyazda kullanılabilir. Limon ve az miktarda zeytinyağı ile harika tatlar elde edilebilir. Salata seven kişiler için şifalı bol olan bu sebze sıkça tercih edilir. Yaprakları yakıcı lezzetli, uçucu yağ taşır.

Salata halinde, iştah açıcı olarak kullanılır. Su teresi (Nasturtium officinale): Beyaz çiçekli, parçalı yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki. Su kenarlarında yetişir. Özel bir kokusu ve batıcı bir lezzeti vardır. Kardamot adıyla da bilinir. Taze yaprakları salata olarak yenir. Kükürtlü glikozitler, A,C ve D vitaminleriyle uçucu yağ taşır. Kuvvet verici, vitamin noksanlıklarına karşı ve iştah açıcı olarak kullanılır.

Faydaları

Ülkemizde de Ege ve Akdeniz kıyılarında bolca tüketilir. Latince ismi lepidium sativum‘dur. İçeriğinde bulunan A, C ve D vitaminleri sayesinde vücuda da birçok fayda sağlaması da terenin faydalarındandır. Ayrıca tere otukemikleri ve dişleri güçlendiren kalsiyum mineralini de bol miktarda bulundurur. Sindirim sistemini düzenler, kolay sindirime yardımcı olur.

tere

Akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız akşam yemeğindeki salataya bir parça bu şifalı bitkiden ilave etmenizi öneririz. Bu bitki sayesinde hazımsızlık yaşamayacaksınız ve yemekleri sindirmeniz kolaylaşacak. Stres ve yorgunluğu alması da tere otu faydaları arasındadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kolay hasta olmanızı önler, enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.

Grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle balgam söktürücüetkisi bulunması da şifaları arasındadır. Kış aylarında yakalandığımız soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar yüzünden bronşlarımız dolar ve bu bölgelerde balgam birikir. Bu yararları bol bitki sayesinde balgamdan kurtulabilirsiniz. Aslında akciğerlerle dost olması bilinen en önemli özelliğidir. Tam bir akciğer dostudur.

Sigara içen kişilerin akciğerleri büyük ölçüde zarar görür. Akciğerleri koruması da tere otu faydaları arasındadır. İçerdiği B6 vitamini sayesinde hafızayı güçlendirir, zihni kuvvetlendirir. Konsantrasyon eksikliğine karşı yarar sağlar. İdrar söktürücü etkisi vardır.

Sözlükte "tere" ne demek?

1. Turpgillerdan, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki (lepidium).

Tere kelimesinin ingilizcesi

[Tere] n. Terry, female first name (form of Theresa)
adj. tender, delicate, fragile, frail, cobweb, ticklish, pernickety, nice, kittle
n. sweat, perspiration, sudation, transpiration
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç