Tenor nedir?

Batı müziğinde en ince erkek sesidir. Bu tür sesi olan şarkıcılar da aynı adla anılır. Genellikle opera sanatında yalnız göğüsten gelen seslerini kullanan sanatçılar bu sınıftandır.

Tenor tonu bağlamında, bir çok sınıflandırması vardır. Heldentenor (kahramanımsı tenor), Wagner`ın ya da Strauss`un eserlerine uygun, güçlü ve kalıcı seslerdir. Dramatik tenorde benzeri ile donatılmış olsa da daha çok Fransız ve İtalyan operasıyla eşleştirilir.Lirik tenor ise tam tersi, ton olarak daha tatlı ve sessizdir ve daha hafif repertuara uygundur.

Bunlardan başka ayrıca, Tenor altino (çok ince bir tenor),Tenore di forza (lirik fakat güçlü tenor), Tenore di grazia (zarif tenor), Tenore robusto (baritona yakın tenor) ve Spinto(parlak ama zorlanmış bir ton belirten). Ayrıca tenorların eski dönemlerde, kadın rollerini falsetto olarak (sesin en ince ve çatlamamış yerinde) söyledikleri de olmuştur.

Tenor tonu bağlamında, birçok sınıflandırması vardır:

• Heldentenor (kahramanımsı tenor), Wagner'ın ya da Strauss'un eserlerine uygun, güçlü ve kalıcı seslerdir.
• Dramatik tenorde benzeri ile donatılmış olsa da daha çok Fransız ve İtalyan operasıyla eşleştirilir.
• Lirik tenor ise tam tersi, ton olarak daha tatlı ve sessizdir ve daha hafif repertuara uygundur.

Bunlardan başka ayrıca, Tenore contraltino (çok ince bir tenor), Tenore di forza (lirik fakat güçlü tenor), Tenore di grazia (zarif tenor), Tenore robusto (baritona yakın tenor) ve spinto (parlak ama zorlanmış bir ton belirten). Ayrıca tenorların eski dönemlerde, kadın rollerini falsetto olarak (sesin en ince ve çatlamamış yerinde) söyledikleri de olmuştur.

Opera eserlerinde rolleri genç erkek, erkek çocuk olarak bulunan tenorlar, orkestra ve korolarda üst partisyonu yani eserin ana melodisini icra ederlerken, bariton ve bas sesler tarafından beslenirler. İyi tenor sesler daima sahip oldukları ses alanını en iyi şekilde kullanırken diğer ses alanlarına da farklı tekniklerle geçerek eserlerin icralarına zenginlik katarlar. Bugün dünya üzerinde en tanınmış erkek tenorlar arasında Pavarotti, Domingo ve Carreras’ı, modern müzikte ise Michael Jackson, Sting gibi önemli vokalleri sayabiliriz.

Sözlükte "tenor" ne demek?

1. En tiz erkek sesi.
2. Sesi böyle olan şarkıcı, sanatçı.

Tenor kelimesinin ingilizcesi

n. adult male singing voice between alto and bass; purport, meaning; character; course
n. tenor, adult male singing voice between alto and bass
n. tenor, adult male singing voice between alto and bass
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç